Kısır Köpek Maması

Köpeğinizin kısırlaştırdıktan sonra hormonal değişiklikler yaşanması kaçınılmazdır. Yaşanan hormonal değişiklikler metabolizma hızının düşmesine neden olur. Metabolizma hızı düştüğü için köpeğinizin kalori yakma konusunda zorlanır ve yaşanabilecek iştah artışı nedeniyle kolayca kilo alabilir.

Köpeğinizin kilo alımını en alt seviyede tutabilmek için özel olarak formüle edilmiş kısırlaştırılmış köpek mamaları kullanabilirsiniz. Kısır köpek maması normal köpek mamasına göre daha az yağ içerir ve kalori bakımından daha düşüktür. Kısırlaştırılmış köpeğinizin sağlıklı beslenmesi için idealdir.

Kısır köpek maması çeşitleri nelerdir?

Kısırlaştırılmış köpeklerin sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olabilmeleri için beslenme alışkanlıkları gözden geçirilmelidir. Köpeğinizi kısırlaştırdıysanız kilo almalarına engel olmak için ilk iş kullandığınız mamayı gözden geçirmek olmalıdır. Artık onu kısır köpek mamalarıyla beslemelisiniz.

Kısır köpek mamaları yetişkin köpekler, yavru köpekler ve yaşlı köpekler için özel olarak üçe ayrılırlar. Köpeğinizin yaşına göre bu ikisi arasından uygun seçimi yapmalısınız. Ancak genel olarak yağ oranının düşük olması ve protein oranının yüksek olması dikkat etmeniz gereken detaylardandır.

●     Yavru köpekler çok enerji harcarlar ve bu nedenle belirli düzeyde kalori almaları gerekir. Sağlıklı kaslara ve kemiklere sahip olabilmeleri için özel besin gereksinimleri karşılanmalıdır. Yavru köpeğinizi beslemek için ona uygun mamalar seçmelisiniz.

●     Yetişkin köpeklerin vücut ağırlığının belirli seviyede tutulması önemlidir. Sağlıklı bir şekilde yaşayabilmeleri için belirli miktarda protein, kalori ve besin maddelerine ihtiyaçları vardır. Yetişkin köpeğinizi beslemek için özel olarak formüle edilmiş mamalara yönelmelisiniz.

●     Yaşlı köpekler daha az enerji kullanırlar. Vücut ağırlıklarını korumak için çok özel miktarda protein ve kaloriye ihtiyaç duyarlar. Yaşlı köpeğiniz için seçeceğiniz özel mamalar sayesinde risk haline gelen sağlık problemlerini önlemek adına adım atabilirsiniz.

Köpeğiniz kısırlaştırılmışsa elbette kısırlaştırılmış köpek maması seçeneklerine yönelmelisiniz. Köpek maması seçimi yaparken biftek, tavuk, peynir, balık, kuzu, hindi ve sebze aromalı mamalardan birini tercih etmeyi düşünebilirsiniz. Bu seçim köpeğinizin lezzet algısına göre değişecektir.

Kısır köpekler nasıl beslenmeli?

Pek çok köpek sahibi sağlık endişesi ve yaşam tarzı sebebiyle köpeğini kısırlaştırmak ister. Kısırlaştırılma işlemi gerçekleştirildikten sonra köpeğin hormonlarında yaşanacak değişiklikler onun beslenme alışkanlığından davranışlarına kadar her şeyi etkileyecektir.

Kısır köpeğinizin beslenme talebini karşılamak için artık eski alışkanlıkları bir kenara bırakmalısınız. Kısır köpeklerin enerji tüketimleri ve kalori yakma durumları tamamen değişiklik gösterir. Bu nedenle onları özel olarak formül edilmiş kısırlaştırılmış köpek mamalarıyla beslemeniz daha doğrudur.

1. Köpeğinizin ideal ağırlığına dikkat edin

Köpeğinizin besin ihtiyacı ağırlığına bağlıdır. Veterinerinizden aldığınız bilgiler doğrultusunda hareket etmeniz gerekir. Köpeğinizin ideal ağırlığının hesaplanmasını sağlamalı ve günlük porsiyonlarını buna göre düzenlemelisiniz.

Kısırlaştırılmış köpeğiniz kilo almışsa buna müdahale etmek isteyebilirsiniz. Ona gereğinden fazla yiyecek vermemeye özen göstermelisiniz. Çünkü gereğinden fazla yiyecek verirseniz kilo almaya devam edecektir. Köpeğiniz zayıfsa sağlıklı bir biçimde kilo almasını sağlamanız gerekir.

2. Kısırlaştırılmış köpek maması kullanın

Kısırlaştırılmış köpek mamaları özel olarak formüle edildiğinden köpeğinizin gereksiz yere yağ ve kalori alımına engel olurlar. Köpeğiniz kısırlaştırıldıktan sonra daha az enerji tüketecektir. Bu nedenle çok fazla kalori alması iyi bir şey değildir.

Kısırlaştırılmış köpeğinizi protein bakımından daha yüksek mamalarla beslemeniz gerekir. Bu mamalar tokluk etkisine sahip olurlar ve istenmeyen yağların depolanmasına engel olurlar. Böylece köpeğinizin mevcut kas kütlesinin korunmasını sağlarlar.

3. Köpeğinizin hareketli kalmasını sağlayın

Sınırlı zamanınız olsa bile köpeğinizin hareketli kalması sağlamalısınız. Kısırlaştırılmış olan köpeğinizin enerji ihtiyacı olabildiğince düşecektir. Eskisine göre daha az hareket etmeye başlayacaktır ve bu hareketsizlik doğal olarak kilo almasına neden olabilecektir.

Köpeğinizi hareket ettirebilecek çeşitli oyunlar bulmalısınız. Bir topun peşinden koşmasını sağlayabilirsiniz. Onu yürüyüşe çıkarabilirsiniz. Bunun gibi ufak gözüken ama onun hareketli olmasına yardımcı olacak şeyler yaparak köpeğinizin sağlığını korumasına yardımcı olabilirsiniz.

4. Kalori alımını ve kilosunu kontrol edin

Köpeğinizi kısırlaştırılmış mamalarla besleseniz bile kalori alımına dikkat etmeniz gerekir. Zaman zaman ona bir şeyler ikram etmek hoşunuza gidebilir. Ödül mamaları veya daha farklı yiyeceklerle onu beslemek isteyebilirsiniz. Tüm bunları yaparken kalori alımını kontrol altında tutmalısınız.

Köpeğinizin kilosunu kontrol etmek için onu düzenli olarak tartmanız gerekir. Köpeğinizin kilosunu takip ederek artışları veya azalışları takip etme şansı elde edersiniz. Veterinerinizle görüşüp durumu bildirdikten sonra köpeğinizin daha sağlıklı bir beslenme alışkanlığına kavuşturabilirsiniz.

Kısırlaştırılmış köpek mamaları neden önemlidir?

Kısırlaştırılmış köpek mamalarında azaltmış yağ oranı bulunur. Köpeğinizin kilosunu sağlıklı tutmasını sağlarlar. Köpeğiniz sağlıksız beslenmesi sebebiyle sürekli kendini yorgun hissetmez. Köpeğinizin beslenmesi için yüksek kaliteli malzemelerle üretilmiş köpek mamalarını tercih etmeniz önemlidir.

Neden kuru köpek maması tercih edilmeli?

Köpeğinizin beslenme ihtiyacına doğru şekilde yanıt vermeniz gerekir. Köpeğinizin kısırlaştırılmış olması vücudunda belirli değişikliklerin olması anlamına gelir. Köpekler kısırlaştırıldıktan sonra aşırı kilo alma eğiliminde olurlar ve bu nedenle kuru köpek maması tercih edilmelidir.

Veterinerinizin önerisiyle veya kendi araştırmanızla en iyi kısırlaştırılmış köpek mamalarını bulabilirsiniz. Bu mamaların lif ve protein açısından zengin olmaları dikkat etmelisiniz. Kilo alımını önleme yardımcı olacakları için özenle seçilmeleri gerekir.

Tüm kısırlaştırılmış köpek mamaları aynı mıdır?

Tüm kısırlaştırılmış köpek mamaları aynı değildir. Mama seçimi yapmadan önce malzemeleri iyi incelemelisiniz. Markaların birbirinden farklı formüller kullanırlar. Bazıları kısırlaştırılmış bir köpeğin beslenme ihtiyacını kolaylıkla karşılarlar ama bazıları protein açısından yetersizdirler.

Doğru mama seçimini yapmak için birinci sınıf köpek maması markalarına yönelmelisiniz. Kısırlaştırılmış köpek mamaları standart köpek mamalarından biraz daha pahalıdırlar. Kaliteli mamalar köpeğinizin gerekli miktarda mineral almasını sağlarlar.

Kısırlaştırılmış köpekler için doğru mama seçimi nasıl yapılır?

Kısırlaştırılmış köpekler için en doğru mamayı seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı ufak detaylar vardır. Köpek mamasının içeriği kontrol edilmesi gereken en önemli noktadır. Yağ oranı düşük ve lif ile protein oranı yüksek mamaları tercih etmeniz gerekir.

Köpeğinizin çeşitli maddelere karşı alerjisi varsa buna uygun olarak seçim yapmalısınız. Gluten alerjisi olan köpekler için tahıl içermeyen köpek mamaları tercih edilmelidir. Köpeğiniz için doğru mama tercihinde bulunarak onun ideal kilosunu korumasını sağlayabilirsiniz.

Mama seçiminde köpeğin yaşına dikkat edilmeli mi?

Normal mamalarda olduğu gibi kısırlaştırılmış mamalarda da köpeğinizin yaşını dikkate alarak mama seçimi yapmalısınız. Yavru köpekler için kalsiyum ve protein ağırlıklı seçimler idealdir. Yetişkin köpeklerde ise daha dengeli mamalar tercih edilmelidir.

Kısırlaştırılmış köpek maması seçerken köpeğinizin yaşını göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle yetişkin bir köpeğiniz varsa buna daha çok dikkat etmelisiniz. Köpek maması üreticileri yetişkinler, yavrular ve yaşlılar olmak üzere üç farklı kategoride mama üretmektedirler.

En ucuz kısır köpek maması

Kısırlaştırılmış köpek maması tavsiyeleri arıyorsanız genel olarak belli başlı markalarla karşılaşabilirsiniz. Kısırlaştırılmış köpekler için üretilen mamalar özel olarak formüle edilirler ve aromalarda normal köpek mamalarına göre daha az çeşitlilik söz konusudur.

Pro Plan Light Sterilised Kısırlaştırılmış Köpek Maması

Pro Plan Light Sterilised kısırlaştırılmış köpek maması köpeğinizin ideal kilosuna ulaşmasına ve bu kiloyu korumasına yardımcı olur. Yağı azaltılmış olan bu hafif mamada yüksek protein içeriği yer alır. Köpeğiniz kilo kaybı yaşaması durumunda kas kütlesini korumasını sağlar.

Pro Plan kısır köpek maması kompleks yapıdaki karbonhidratlar içerdiğinden köpeğinizin yemekten sonra kendini tok hissetmesi söz konusu olacaktır. Pro Plan kısır köpek mamalarında köpeğinizin ihtiyaç duyduğu tüm vitaminler, mineraller ve diğer elementler yer alır.

Royal Canin Sterilised Kısırlaştırılmış Köpek Konservesi

Royal Canin Sterilised kısırlaştırılmış köpek konservesi köpeğinizin sağlığını korumasına yardımcı olurken ona çok yönlü bir yaşam kalitesi sunar. Köpeğiniz kısırlaştırıldıktan sonra iştah artışı yaşayabileceği için onu doğru mamalarla beslemeniz gerekecektir.

Royal Canin Sterilised yaş mama eksiksiz ve özel beslenme formülü içerir. Royal Canin kısır köpek mamaları dengeli bir protein formülüyle gelirler. Köpeğiniz ideal vücut ağırlığını korur. Tam ve dengeli beslenme istiyorsanız köpeğinizi vücut ağırlığına bağlı kalarak beslemelisiniz.

N&D Quinoa Kısır Yetişkin Köpek Maması

N&D Quinoa tahıl içermeyen bir mama serisidir. Bu seride yer alan N&D kısır köpek maması, köpeğinizin ihtiyaç duyduğu besin değerlerini almasını sağlayacaktır. Sebzelerden gelen temel amino asitler açısından zengin olduğundan mükemmel bir besin kaynağı olarak kabul edilir.

N&D tarafından üretilen kısırlaştırılmış köpek mamaları köpeğinize koruyucular olmadan dengeli ve eksiksiz bir beslenme diyeti sunar. Köpeğinizin ırkına uygun olarak yapacağınız kısırlaştırılmış köpek maması seçimiyle onun en iyi şekilde beslenmesini sağlayabilirsiniz.

Kısır Köpek Mamaları Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kısırlaştırılmış köpekleri doğru mamalarla beslemezseniz onların hızlı bir şekilde kilo almalarına sebebiyet verirsiniz. Köpeğiniz için kısırlaştırılmış köpek maması tercih ederek dengeli beslenmesine yardımcı olmalısınız. Böylece ihtiyaç duyduğu kaloriyi ve proteini almasını sağlayabilirsiniz.

Kısırlaştırılmış köpek mamaları özel olarak formüle edilirler. İçerikleri normal köpek mamalarına göre biraz daha farklıdır. Yağ ve protein açısından dengenin yakalandığı bir formül kullanılır. Kısırlaştırılmış köpek mamalarında köpeğinizin kendini tok hissetmesini sağlayacak karbonhidratlar vardır.

Kısırlaştırılmış köpekler normal köpek maması tüketebilirler. Ancak kısırlaştırılmış köpeklerin beslenmesinde kısırlaştırılmış köpek maması tavsiye edilir. Bunun sebebi kısırlaştırılmış köpek mamalarının daha az kalori barındırması ve doyurucu olmalarıdır.

Kısırlaştırma ameliyatı yapıldıktan sonraki 24 saat içerisinde köpeğinizin beslenme alışkanlığı yavaş yavaş yerine gelmeye başlar. Bir anda her şeyin aynı kalmasını beklememelisiniz. Ayrıca artık köpeğinizin beslenme alışkanlığının değişebilecek olduğunu unutmamalısınız.

Köpeğinizin kısırlaştırılmış olması onda hormonal farklılıklar yaratacaktır. Bu farklılıklar sebebiyle metabolizması daha yavaş çalışmaya başlayacaktır. Metabolizmasının daha yavaş çalışması daha az kalori yakmasına ve daha az enerji tüketmesine yol açacak ve sonunda kilo alacaktır.

Kısırlaştırılmış köpekler için özel mamadan kasıt aslında kısırlaştırılmış köpek mamalarıdır. Bu mamalar özel formülleri sayesinde daha az yağ oranına ve düşük kaloriye sahiptirler. Köpeğinizi bu tür mamalarla beslemek istemiyorsanız normal mama porsiyonlarını düşürmeniz gerekir.

Kısırlaştırılmış köpeklerde en çok görülen durumlardan birisi iştah artışıdır. Bunun sebebi hormonal değişikliklerdir. Kısırlaştırma ameliyatının ardından iştah artışı yaşandığında köpeğinizin kilosunu kontrol etmeniz gerekecektir. Aşırı kilo alması sağlığı açısından pek iyi bir durum değildir.

Kısırlaştırılmış köpek maması tercih ederken pek çok farklı markaya denk gelirsiniz. Pro Plan, Hill's, Royal Canin ve N&D en çok karşılaşacağınız markalardır. Bunlar arasından seçim yaparken mamaların ek özelliklerini, içeriklerini ve köpeğinizin lezzet algısını düşünmelisiniz.

₺297,90 KDV Dahil
₺357,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺304,90 KDV Dahil
₺399,90 KDV Dahil
%24 İndirim
%24İndirim
Ücretsiz Kargo
₺296,90 KDV Dahil
₺356,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺304,90 KDV Dahil
₺399,90 KDV Dahil
%24 İndirim
%24İndirim
Ücretsiz Kargo
₺826,90 KDV Dahil
₺1.169,90 KDV Dahil
%29 İndirim
%29İndirim
Ücretsiz Kargo
Tükendi
₺1.639,90 KDV Dahil
₺2.050,00 KDV Dahil
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek ve sizlere daha iyi hizmet verebilmek için internet sitemizde yasalara uygun çerezler kullanılmaktadır. Sitemizde kalarak çerezlere izin vermiş olursunuz. Detaylı bilgi için KVKK bilgilendirme metnine buradan ulaşabilirsiniz.