Yetişkin köpek maması

Köpekler, görünüşü ve büyüklükleri farklı 400’den fazla ırkı olan, 12 bin yıldır insanoğlunun av partneri, arkadaşı ve sadık dostu olagelmiştir. İnsanların tam olarak başaramadığı konularda yardımcı olmaları için evrimleşmesine katkı sağladığı köpekler, keskin görme ve koku duyusuna sahip oldukları için ilk başta avcı köpekleri olarak kullanılmıştır.

Yetişkin köpek mamaları, köpekler tarafından tüketilmek üzere özel olarak oluşturulan, köpek sağlığına doğrudan katkı sağlayan yiyeceklerdir. Binlerce yıldır insanlarla birlikte yaşayan köpekler, etçil tasarımlarına rağmen et, et olmayan artıklar ve insanların atıklarının üzerinden hayatta kalmayı başarmış ve karbonhidratları sindirme kabiliyetinide göstermeyi başarmışlardır.

Yetişkin köpek maması çeşitleri ve özellikleri

Köpek mamaları ilk kez 1860’lı yıllarda İngiltere'de bisküviye benzer bir formda yapılmaktaydı. Zamanla formunu artık daha küçük ve köpeklerin dişlerine uygun hale getirecek şekilde evrimleşti.  Yetişkin köpek mamalarının üretiminde, köpeklerin yiyeceklerine göre kalite bakımından derecelendirilmiş malzemelerle hazırlanır ve torbalarda kuru olarak veya teneke kutularda saklanır. Her mamada olduğu gibi %60 - %90 arasında kuru hacme, %6 - %10 arasında ise su içerir.

Sadık dostunuza yetişkin köpek maması seçerken dikkat etmeniz gereken birkaç unsur bulunmaktadır. Birçok mükemmel köpek maması arasında köpeğinizin cinsine uygun şekilde seçebileceğiniz, orta ırk köpek maması, küçük ırk köpek maması gibi birçok seçeneklerden birini seçebilirsiniz.

Evcil yetişkin köpeklerin beslenmeleri aşırı yüksek protein konsantrasyonlarına gereksinim duymazlar bunun yerine, protein kalitesi ve sindirilebilirlik en önemli şeydir. Köpek maması özelliklerinde en dikkat etmeniz gereken noktalar; pirinç ve fasulye gibi tamamlayıcı maddelerin mamanın içerisinde olması, et ve et ürünleri gibi protein kaynaklarının olması gerekmektedir.

Yetişkin köpek maması raf ömrü ve tazelik

Yetişkin köpek mamalarının dayanma uzunluğu içerisinde ne kadar fazla katkı maddesi olduğuna göre değişmektedir. Genel olarak az raf ömrü olan ürünlerin daha taze ve köpeğiniz için sağlıklı besinlere sahip olduğunu söylemek mümkündür.

Köpek mamalarının önerilen raf ömrü markadan markaya göre 8 ay ila 15 ay arasında değiştiği görülmektedir. Türkiye içerisinde taze ürün standartı resmi kurumlar tarafından belirlenmiştir, hayvanların tüketimi için uygun olan arzu veya iştah uyandıracak kokuya sahip, tat, şekil ve kıtırlık gibi özelliklerin sağlanması gerekmektedir. Paketlerin açılması halinde beslenme gereksinimlerini karşılayacak düzeyde mikrobiyal bozulma, formülasyon kaybı ve hayvan sağlığını olumsuz etkileyebilecek belirtileri göstermemesi gerekmektedir.

Yetişkin köpek mama tablosu

Yetişkin köpeklerin beslenme sürecini kontrol etmek ve uzun bir ömür yaşamalarına destek olabilmek için doğru zamanda doğru beslenme düzenine alıştırmanız gerekmektedir. Yetişkin köpeklere vereceğiniz mama gramajını ikiye bölerek 8-12 saat arasında beslemeniz uygundur.

Yetişkin köpeklerin beslenme düzenleri aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. Köpeğinize uygun olan ay ve kilosuna göre yaklaşık olarak vereceğiniz gramları seçebilirsiniz. Boyutlarına ve etkinlik seviyelerine göre beslenmelidirler. Çok aktif bir köpek, aynı boyda olsa bile, ortalama bir köpekten % 20 - 40 daha fazla kalori tüketebilir. Aktif olmayan bir köpek, ortalama bir köpekten % 10 daha az kaloriye ihtiyaç duyabilir.

Kilosu / Ay

6 Ay

7 Ay

8 Ay

10 Ay

2 KG

48 Gram

40 Gram

39 Gram

39 Gram

5KG

125 Gram

113 Gram

101 Gram

89 Gram

10 KG

184 Gram

167 Gram

149 Gram

132 Gram

Küçük ırk yetişkin köpek maması

Yetişkin köpeğinize hangi tür mama almayı seçmeden önce hangi cins olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Köpeklerin sadece mama yemesi büyümeleri ve sağlıklı bir hayat sürmeleri için yeterli olmayabilir. Belirli bir cins büyüklükteki köpekler için özel olarak üretilmiş ve cinslere özgü geliştirilmiş formüllü mamaları kullanabilirsiniz.

Küçük ırk ve orta ırk yetişkin mamaları olarak geçen özel formüllü köpek mamaları ile köpeğinize uygun olan köpek mamasını seçebilirsiniz.

Küçük ırk ve orta ırk yetişkin mamalarını birbirinden ayıran en büyük fark, formüllerindeki farklılıktan kaynaklanmaktadır. Küçük cinsler küçük cinsler için spesifik olarak geliştirilmiş formüllerden yararlanabilir. Irk büyüklüğünden bağımsız olarak, mamalar gelişen yavrular için için tam ve dengeli olmalıdır.

Yetişkin köpek maması 15kg en ucuz

Sokakta ve evde yaşayan dostlarımız için köpek maması tercihinin markaya göre değişen fiyat skalası bulunmaktadır.  15 KG’lık köpek mamaları çok uygun fiyatlı olanları da bulunmakta çok pahalı olanları da. Köpeğiniz için hangi mamayı tercih etmeniz gerektiğini tespit etmeniz gerekmektedir. Çok pahalı olan ürünler genelde kalitesi çok daha fazla ve sağlıklı olduğu için tercih edebilirsiniz. Ucuz mamalar ise köpeğinizin sağlığını tehlikeye sokabilir. Ucuz mamaları genellikle sokak köpeklerine veya barınaklara bağışlamak için kullanabilirsiniz.

Yetişkin köpek mama çeşitleri

En çok tercih yetişkin köpek mamaları ve en iyi yorumlara göre sıraladığımız yetişkin köpek mama çeşitlerine aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz. Yapmış olduğumuz incelemeleri okuyabilir ya da ürünleri mağazamızdan satın alabilirsiniz.

Liva kuzu etli yetişkin köpek maması 15kg

Liva kuzu etli yetişkin köpek maması; et ve et ürünleri, mısır, buğday kepeği, tavuk yağı, mısır proteini, kurutulmuş şeker pancarı ve bitkisel proteinlerin yanında mineraller, vitaminler, maya, antioksidan içermektedir. Köpeğinizin ağırlığına göre günlük tüketileceği miktarda besin vermeniz gerekmektedir. Unutmamak gerekiyor ki köpeğinizin beslenme düzeni,  fiziksel özelliklerine ve fizyolojik durumuna göre değişiklik gösterebilir.

Royal Canin yetişkin köpek maması

Royal Canin yetişkin köpek maması cins köpeklere özel olarak üretilmiş mama çeşididir. Labrador, German Shepherd, Boxer, Golden Retriever, Greyhounds gibi büyük ırk köpekler için özel üretilmiş olan Royal Canin Max, köpeğinizin ihtiyacı olan tüm besini sağlayacaktır. Artırılmış E ve C vitaminleri ile hücrelerin yaşlanmasını geciktirir ve eklemlerin korunmasını sağlar. Yüksek besinsel içeriğiyle köpeğin optimal besin ihtiyaçlarını karşılar. Sindirilen gıda hacmini dengeleyerek kilo kontrolü sağlar.

Econature somonlu yetişkin köpek maması 15kg

Tüm yetişkin ırkların ihtiyaçlarını karşılayan Econature somonlu yetişkin köpek maması, günlük beslenme ihtiyaçlarını karşılamak üzere köpekler için özel tasarlanmış formüllü köpek mamasıdır. İçerisinde; işlenmiş somon, buğday, işlenmiş hayvansal protein, mısır, saf kepek, pirinç, tavuk yağı, şeker pancarı, ciğer aroması, somon yağı, mineraller, A ve E vitamini içermektedir.

Proplan somonlu sensitive yetişkin köpek maması 15kg

Proplan somonlu hassas yetişkin köpek maması; 7 yaş arasındaki ortalama ırk yetişkin köpeklerin beslenmelerine uygun olarak üretilmiştir. Somon ve pirinç desteği ile protein ve karbonhidrat bakımından zengin, yüksek lezzet ve sindirilebilir sahip yetişkin köpek mamasıdır.

ND yetişkin köpek maması

N&D kuzu etli düşük tahıllı yetişkin köpek maması , orta büyüklükte ırkların günlük enerjilerini karşılamak ve kas, iskelet sistemi için faydalı protein, glukozamin ve kondrotinle zenginleştirilmiş içerikler barındırmaktadır. İçerisinde, taze kemiksiz kuzu eti, buğday, yulaf, taze ringa balığı, şekerpancarı, bitkisel bezelyenin yanında vitaminler ve mineraller içerir.

Reflex yetişkin köpek maması

Reflex yetişkin köpek maması, pekçok  farklı lezzeti ile hayvansal protein kaynağı olarak balık eti unu kullanmaktadır. Reflex yetişkin köpek mamalarının içeriğinde omega 3 & 6 dengesini sağlayarak, besin emilimini arttırır ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Reflex balıklı ve pirinçli yetişkin köpek mamasının paketini açtıktan sonra ağzı kapalı olarak bir saklama kabı içerisinde serin ve kuru bir yerde saklanması önerilmektedir.

Proplan small mini somonlu yetişkin köpek maması

Proplan small mini somunlu yetişkin köpek maması 3kg, köpeğinizin ırkına uyguna olacak seviyede geliştirilmiştir. Köpeğinizin yaşına ve ırkına uyumlu geliştirilen proplan, sağlıklı ve uzun bir hayat sürmesine destek olur. Küçük ırk köpekleriniz için özel olarak üretilmiş olan Proplan small mini, güçlü diş yapısı olmasına, kemik gelişimine ve sağlıklık eklem oluşuma katkı sağlar.

Yetişkin Köpek Maması Sıkça Sorulan Sorular

Yetişkin köpeklerinize günde kilo ile değil gram ile mama vermelisiniz. Bunun yanında mama kabını tamamen doldurmamanız gerekiyor, yemesi gereken miktardan daha fazla koymayın. Mama kabını sürekli dolu tutmak köpeğinizin aşırı beslenmesine ve sağlıksız bir hayat sürmesine neden olur. Yetişkin köpeğime ne kadar mama vermeliyim sorusu ise, köpeğin ırkına, enerji durumuna ve yaptığı işe (çoban köpeği, av köpeği, spor köpeği vb. )göre değişebilir. Genellikle vermeniz gereken doğal oran köpeğinizin kilosu x %2 miktarındadır. 10 kglık bir köpek günde 10x%2=200 gram yemesi gerekmektedir. Bunu ikiye bölerek de verebilirsiniz tek seferde de verebilirsiniz.

Köpek maması ürünleri, farklı yaştaki ve ırktaki köpeklerin ihtiyaçları olan besin miktarları göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır. Yani yetişkin köpek maması ürünleri yetişkin köpeklerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Yavru köpek maması ürünleri yavru köpeklerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Yavru köpekler gelişim sürecinde daha fazla besine ihtiyaç duyarlar ve yetişkin köpeklere göre daha hareketlidirler. Bu yüzden yavru köpek maması ürünlerinin içerikleri genelde yetişkin köpek maması ürünlerine göre daha zengindir.
Yetişkin köpeklerin sürekli yavru köpek maması ürünleriyle beslenmesi halinde, ihtiyacı olandan fazla miktarda besin tüketeceği için zamanla obezite vb. sağlık sorunları ile karşılaşılacaktır. Bu da köpeğinizin sağlığını olumsuz etkileyecek ve yeni sağlık sorunlarının oluşmasını sağlayacaktır. Bu yüzden her köpeğin, kendi yaşına ve ırkına uygun kategorideki köpek maması ürünleriyle beslenmesi gerekmektedir.

Çikolata, sarımsak, kafein, alkol, avokado, süt, peynir ve üzüm köpekler için zehirli etki yarattığı uzmanlar tarafından ispatlanmış besinlerdir. Bu besinler dışında da köpeğiniz farklı besinlere karşı alerji gösterebilir. Bu gibi durumlarda veterinize danışmanızda fayda bulunmaktadır.

₺311,90 KDV Dahil
₺409,90 KDV Dahil
%24 İndirim
%24İndirim
Ücretsiz Kargo
₺323,90 KDV Dahil
₺429,90 KDV Dahil
%25 İndirim
%25İndirim
Ücretsiz Kargo
₺349,90 KDV Dahil
₺464,90 KDV Dahil
%25 İndirim
%25İndirim
Ücretsiz Kargo
₺818,90 KDV Dahil
₺1.119,90 KDV Dahil
%27 İndirim
%27İndirim
Ücretsiz Kargo
₺811,90 KDV Dahil
₺1.109,90 KDV Dahil
%27 İndirim
%27İndirim
Ücretsiz Kargo
₺824,90 KDV Dahil
₺1.174,90 KDV Dahil
%30 İndirim
%30İndirim
Ücretsiz Kargo
₺272,90 KDV Dahil
₺359,90 KDV Dahil
%24 İndirim
%24İndirim
Ücretsiz Kargo
₺304,90 KDV Dahil
₺404,90 KDV Dahil
%25 İndirim
%25İndirim
Ücretsiz Kargo
₺291,90 KDV Dahil
₺350,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺794,90 KDV Dahil
₺954,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺844,90 KDV Dahil
₺1.014,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺167,90 KDV Dahil
₺201,00 KDV Dahil
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
₺165,90 KDV Dahil
₺199,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺291,90 KDV Dahil
₺350,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺809,90 KDV Dahil
₺972,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺904,90 KDV Dahil
₺1.086,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺809,90 KDV Dahil
₺972,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺176,90 KDV Dahil
₺212,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺307,90 KDV Dahil
₺369,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺539,90 KDV Dahil
₺648,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺296,90 KDV Dahil
₺356,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺296,90 KDV Dahil
₺356,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺181,90 KDV Dahil
₺218,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺165,90 KDV Dahil
₺199,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek ve sizlere daha iyi hizmet verebilmek için internet sitemizde yasalara uygun çerezler kullanılmaktadır. Sitemizde kalarak çerezlere izin vermiş olursunuz. Detaylı bilgi için KVKK bilgilendirme metnine buradan ulaşabilirsiniz.