Yaşlı köpek Mamaları Hakkında Merak Edilenler

Köpek dostlarınız yaşlandıklarında ağzındaki dişler zayıflamaya başlar ve aklınıza yaşlı köpekler için en iyi mama türü nedir diye bir soru oluşmaya başlayabilir. 7 ila 12 yaş arasındaki köpek dostlarımız yaşlılık dönemlerine girmiş olarak sayılmaktadır.  Hayatlarının bu zamanlarını sağlıklı ve konforlu şekilde geçirmesini sağlamanın en kolay yolu iyi bir yaşlı köpek maması ile beslemek olacaktır.

Her hayvansever, beslediği köpeğin en sağlıklı ve en iyi beslenmesini ister. Bunun için de köpeğinizin cinsine, yaşına ve kilosuna uygun olan doğru mamayı seçmek gereklidir. Uzmanlarımız tarafından köpeğiniz için her cinse, ağırlığa ve türe uygun olan mamaları sizler için derledik.

Yaşlı köpek mamalarının kaç çeşidi bulunmaktadır?

Yaşlı köpek mamaları diğer köpek mamaları gibi ıslak ve kuru olmak üzere iki farklı formda bulunmaktadır. Yetişkin döneminden yaşlılık dönemine geçiş yapan dostlarımızda artık yavaş yavaş enerjilerinde ve metabolizma hızlarında belirgin bir azalma görülmeye başlar. Bu nedenle köpeğinize artık çok fazla kalori ve enerji içeren köpek maması verilmesi tavsiye edilmez. Eğer içeriğinde enerji ve kalori bakımından zengin mamaları vermeye devam ederseniz ilerleyen süreçte köpeğinizin obezite sorunu ile karşı karşıya kalmasına neden olabilirsiniz.

Yaşlı köpekler nasıl beslenmeli?

Yaşlı köpek dostlarımız, hayatlarının yaşlılık süresince antioksidan bakımından zengin mamalarla beslenmesi tavsiye edilir. Duyu yetilerinin korunması, bilişsel yetilerinin korunması ve hücresel bazda yaşlanmasının azaltılması için C vitamini içeren mamalar ile beslenmesi gerekmektedir. Yaşlı köpeklerde obezite yaygın bir sorun olduğu için yaşa ve ırksal özelliklere uygun mamalarla hayat standartları yükselebilir.

Bunun yanında mineral eksikliği ile köpeklerin baş düşmanı olan eklem rahatsızlığı görünmemesi için verdiğiniz mamaya dikkat etmeniz gerekiyor.

Yaşlı köpek mamalarının içeriği genel olarak; somon, kırmızı et, tavuk, balık ve protein kaynağı gibi ürünlerin konservelenmesiyle ortaya çıkmaktadır. Pirinç, mısır gluteni, hayvansal yağlar, buğday unu, tahıl, mercimek ve bütün yeşil sebzelerin karışımıyla oluşan kuru mamalarda bulunmaktadır.

Köpeklerde yaşlanma ile birlikte vücutlarındaki hücreler oksidasyona uğrar ve bunlar nöronlar aşamasında olursa bunamayla sonuçlanır. İlerleyen bilişsel ve duyusal işlev kaybı yaşlı köpeklerde sıkça görülen hastalıklardır. Duyusal ve bilişsel kayıpların ilerlemesiyle, verilen komutları algılaması uzun sürer veya algılamamasına neden olabilir. Bu durumların en iyi tedavisi köpeğinize yeterli seviyede C vitamini takvisi yapmaktır. C vitamini, hücresel yaşlanmayı yavaşlattığı için köpeğinizin sağlıklı bir yaşam sürmesine katkı sağlar.

Yaşlı köpek mama çeşitleri ve özellikleri

Yaşlı köpek maması seçimi yaparken köpeğinizin yaşına uygun kaliteli bir mama seçmeniz gerekmektedir. Yaşlı köpek mamaları için hazırlanan mamalar; onların ihtiyaç duyduğu besin değerlerine uygun şekilde düzenlenmektedir. Yaşlı köpek mamalarının içindekiler hayvan dostlarımızın daha iyi öğütmesi ve sindirilebilir olması için özenle hazırlanmıştır.

Yaşlı köpek mamaları küçük, büyük ve orta ırk için özel olarak hazırlanmış ve beslenme ihtiyaçlarına göre özel olarak hazırlanmıştır. Bunlar ırkların birbirinden farklı ihtiyaçları olması nedeniyle özelleşmiş ve ırklara özel besin değerleri ile donatılmıştır.

Yaşlı köpekler nasıl beslenmelidir?

Kaliteli ve bol proteinli yaşlı köpek mamaları. Hypoallergenic özellikle, tahılsız, düşük tahıllı, hassas ciltlere özel gibi farklı nitelikteki mama ürünleri arasında tercih yaparken köpeğinizin yaşam standartlarına dikkat etmeniz gerekmektedir. Mama tercihi yaparken, bol proteinli besinlere ve daha sağlıklı içerikli mamaları tercih etmeniz gerekmektedir. Fazla protein alımı, böbrekleri kötü etkileyebilir. Bu nedenle protein miktarı ideal seviyede tutulması gerekmektedir.

Düşük kalorili besinler ile beslemeye özen gösterin. Yaşlı köpekler, kilo almaya yatkındır ve bu konuya çok dikkat etmelisiniz. Her yaşta görülebilen obezite yaşlı köpekler için çok daha zor ve sancılı bir süreçlere neden olur. Düşük kalorili mamalar tüketmek daha sağlıklı olmasını ve çok daha uzun yaşamasını sağlayabilirsiniz.

Yaşlı dostlarımızın su içmesine teşvik edin. Yaşlandıkça dostlarımız su içme isteği azalmaya başlayabilir ya da kimi zaman içmekte zorluk yaşayabilir. Bu nedenle sürekli olarak temiz ve tatlı su vermeniz gerekmektedir. Yine de köpeğiniz yeteri kadar su tüketmiyorsa, sıvı miktarı yüksek mamalar verebilirsiniz. Kuru mamaları biraz su ile karıştırarak ıslak olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun haricinde yaşlı köpeklerin diş sağlıkları kötü yöne doğru ilerlediği için yumuşak mama yemeleri diş sağlıklarını korumaları için yardımcı olabilir.

En ucuz yaşlı köpek maması

Yaşlı köpek mamaları, içerikleri ile olduğu gibi markaları ve ırklara göre de çeşitlilik gösterebilir. Piyasadaki en prestijli, kaliteli ve sağlıklı köpek maması ürünlerini sunan marka mamaları aşağıdaki listede bulabilirsiniz.

Proplan sensitive somonlu yaşlı köpek maması 14 kg

Proplan sensitive somonlu yaşlı köpek maması, hayvansal proteinin büyük kısmını somon etinden almaktadır. Somon eti haricinde, pirinç, mısır gluteni, hayvansal yağlar ve buğday unu içermektedir. Proplan sensitive yaşlı köpek mamasını orta ve büyük ırklar için kullanabilirsiniz.

Yaşlı köpek mamasında olması gereken düşük kalori ve eklem sağlığı için bol miktarda omega bakımından zengin somon yağı, glukozamin ve kondroitin içeren az tahıllı bir formüldür.

Acana Senior yaşlı köpek maması

Acana senior yaşlı köpek maması içerisindeki formülün temel proteinini tavuk etinden almaktadır. Acana senior yaşlı köpek maması içerisinde; tavuk eti, tavuk unu, hindi yemeği, kırmızı mercimek ve bütün yeşil bezelyeler yer almaktadır. Tahılsız mama türlerinden biri olan acana yaşlı köpek maması, kupa başına 407 kcal içermektedir.

Acana yaşlı köpek maması içerisinde %30 protein, %14 yağ ve %30 tahmini karbonhidrat içermektedir. Tüm ırk köpekler için ideal olan Acana, yerel tedarikçiler tarafından yetiştirilen, toplanan veya yakalanan kümes hayvanları kullanarak hazırlanmaktadır.

N&D Ancestral Senior yaşlı köpek maması

N&D ancestral senior yaşlı köpek maması içerisindeki formülünün hayvansal proteinin büyük kısmı tavuk etinden almaktadır. N&D Ancstral köpek maması içerisinde; taze kemiksiz tavuk, kurutulmuş tavuk, kılçıksız buğday, yulaf ve yavuk yağı bulundurmaktadır. Düşük tahıllı ve tüm büyük ırk köpeklere uygun olarak tasarlanan N&D köpek maması; %27 protein, %15 yağ ve %25 taminin karbonhidrat içermektedir.

Kuru mama içerisinde taze tavuk eti ve kurutulmuş tavuk etinin karışımı ile birlikte hazır hale getirilmektedir. N&D hayvan dostlarımız için özel olarak hazırlanmış birçok mama türü ile en çok bilinen ve kullanıcılar tarafından tavsiye edilen köpek mamaları arasında yer almaktadır. Düşük tahıllı mamalar üreterek, GDO’suz ve %60 oranında yüksek kaliteden oluşan hayvan içerikli yemlerden ve tahıllardan oluşmaktadır.

Brit care Senior yaşlı köpek maması

Britcare senior yaşlı köpek maması içerisindeki formülün temel bileşenlerini kuzu etinden almaktadır. İçerisinde kuzu eti unu, pirinç, kurutulmuş elma, tavuk yağı, kurutulmuş pancar küspesi, tarifin, %25 protein, %12 yağ ve %23 karbonhidrat içermektedir.

Brit caare senior yaşlı köpek maması, tüm köpeklerin sağlıklarına özen göstererek hazırlanmış formülü ile tüm ırktan köpeklere yedirebileceğiniz bir mamadır. Brit care köpek maması, köpeğinizin hem çok seveceği hem de sağlığını kontrol edebileceğiniz besleyici bir mama olarak sunabilirsiniz. Köpek maması kullananların %91’i britcare mamasını önermektedir.

Advance Active defense senior yaşlı köpek maması

Advance Active Defense Senior Maxi yaşlı köpek maması içerisinde formülün temel bileşenlerini tavuk etinden almaktadır. İçerisinde tavuk, mısır, buğday, mısır proteini, susuz kümes hayvan proteinleri, %27 protein, %12 yağ, ve %23 tahmini karbonhidrat içermektedir.

Advance yaşlı köpek maması içerdiği daha enerji miktarı ile çok fazla hareket etmeyen köpeklerin ihtiyaçlarını karşılayacak seviyededir. Tüm büyük ırk köpeklerine uygun olarak üretilmiş olan köpek maması, düşük tahıllı özelliği ile de hayvansever dostlarımızın ilgisini çekmektedir.

Avustralya menşeli olan Advance active yaşlı köpek maması, evcil hayvanlarının derilerindeki kaışıntılı ve kuru cilt hastalıklarını önlemek ve tüy sağlığına tam olarak destek vermek için içerisinde Omega 3 ve 6 barındırmaktadır.

Profine senior hindi etli yaşlı köpek maması

Profine senior hindi etli yaşlı köpek maması içerisindeki hayvansal proteinin büyük bölümünü hindi etinden karşılamaktadır. Profine senior hindi etli yaşlı köpek mamasında kurutulmuş hindi, hindi yemeği, mısır, patates, kurutulmuş elma, bira mayası, tavuk yağı, %25 proteion, %12 yağ ve %23 karbonhidrat içermektedir.

Hindi eti ve sebzelerin eşsiz kombinasyonu sağlıklı sindirim, yeterli enerji ve mükemmel kondisyon sağlayarak dostunuzun dengeli bir hayat yaşamasına olanak sağlar. PRofine üreticileri, yaptıkları tarifleri doğal içerikleri ve dengeli beslenmenin garantisini sağlamaktadır. Yaşlı köpekler için gerekli olan probiyotik mamalardan biri olan rezene, fesleğen ve adaçayı özleri sindirimi destekler ve bağışıklık sistemini güçlendiren sağlıklı bir bağırsak mikroflorasını korur.

Yaşlı Köpek Maması Sıkça sorulan sorular

En iyi köpek mamaları, çeşitleri ve tavsiyeleri için köpeğinizin türüne ve kilosuna göre değişmektedir. Köpeğinizin sağlığını göz önüne alırsanız dikkat etmeniz gereken markalar; Mera, Acana, Hill’s, Royal Canin, N&D, LaVital, Orijen ve ProPlan özellikle köpeklerinde sindirim sağlığı, beyin gelişimi, güçlü kas oluşumu ve sağlıklı tüy yapısına katkı sağlar.

7 yaş ve üzeri köpekleri yetişkinlikten yaşlıya geçiş yapmaya başlamış demektir. Köpeğiniz belli bir yaşın üzerine geldiğinde artık yavaş yavaş metabolizması yavaşlar ve yetişkinken kullandığı mama köpeğinize yararlı olmaz. Yetişkin mamaların yaşlı mamalara göre daha fazla enerji vermesi köpeğinizin kilo almasına neden olabilir. Yaşlı köpek mamasına geçiş yaparken belirli oranlarda eski mamasıyla karıştırarak yeni mamasına alıştırmak gereklidir.

Dostlarınıza mama seçerken dikkat edebileceğiniz bazı temel etkenler bulunmaktadır. Dikkat etmeniz gerekenler; köpeğinizin yaşı, köpeğinizin cinsi, köpeğinizin ırkı, tüy yapısı, kilo kontrolü, alerjik reaksiyonlar ve damak zevkine göre seçim yapmanız gerekmektedir. Her köpek her mamayı yemeyebilir bu yüzden küçük miktarlarda denedikten sonra daha büyük mamalara geçiş yapmalısınız.

₺444,90 KDV Dahil
₺525,00 KDV Dahil
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
₺790,90 KDV Dahil
₺1.050,00 KDV Dahil
%25 İndirim
%25İndirim
Ücretsiz Kargo
₺304,90 KDV Dahil
₺399,90 KDV Dahil
%24 İndirim
%24İndirim
Ücretsiz Kargo
₺826,90 KDV Dahil
₺1.169,90 KDV Dahil
%29 İndirim
%29İndirim
Ücretsiz Kargo
₺820,90 KDV Dahil
₺1.139,99 KDV Dahil
%28 İndirim
%28İndirim
Ücretsiz Kargo
₺941,90 KDV Dahil
₺1.049,90 KDV Dahil
%10 İndirim
%10İndirim
Ücretsiz Kargo
Yeni Ürün
Tükendi
₺707,90 KDV Dahil
₺938,00 KDV Dahil
Tükendi
₺256,90 KDV Dahil
₺342,00 KDV Dahil
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek ve sizlere daha iyi hizmet verebilmek için internet sitemizde yasalara uygun çerezler kullanılmaktadır. Sitemizde kalarak çerezlere izin vermiş olursunuz. Detaylı bilgi için KVKK bilgilendirme metnine buradan ulaşabilirsiniz.