Yaşlı Kedi Maması

Her canlı gibi kediler de yıllar geçtikçe yaşlanır. Bu yaşlılığa bağlı olarak da beslenme alışkanlıklarında değişikliğe gitme ihtiyacı duyarlar. İşte bu yüzden, yaşlı kedilere özel “yaşlı kedi maması” isimli bir mama çeşidi bulunur.

Her kedi sahibi kedisinin rahat ve kaliteli bir şekilde yaşamasını ister. Bir kedinin hayat kalitesini etkileyen en önemli faktörlerden birisi kedi maması seçimidir. Sonuçta her canlı yaşam faaliyetlerini sürdürebilmek için gerekli besinlere ihtiyaç duyar. Kediler de ihtiyaç duyduğu besinleri onlar için özel olarak üretilen kedi maması çeşitlerinden alır. Kedi maması seçimi yapılırken; kedinin yaşı, sağlık sorunları (alerji, hastalık vs.), damak tadı, kedi mamasında kullanılan malzemeler ve hatta kısırlık durumunun kedi sahipleri tarafından göz önünde bulundurulması gerekir.

Bu durumda aklınızda; “Yaşlı kedi için en iyi mama hangisi?”, “Yaşlı kedi maması nasıl seçilir?” gibi sorular olabilir. Fakat endişelenmeyin. Uygun Petgross Online Evcil Hayvan Ürünleri Mağazası olarak aklınızdaki sorulara cevap bulup, en kaliteli yaşlı kedi maması ürünlerini siz değerli evcil hayvan sahipleriyle buluşturuyoruz.

Yaşlı Kedi Maması Nedir?

Kediler; 1 yaşına kadar yavru, 1-7 yaş arası yetişkin ve 7 yaşından sonra yaşlı statüsünde yer alırlar. Bu statülere sadece sayılar sayesinde erişmezler, sayılara bağlı olarak bazı davranışları ve alışkanlıkları değişir. Örneğin; yavru kediler gelişim sürecinde oldukları için yağ ve protein bakımından zengin içerikli olan mamalarla beslenmelidirler. Aksi takdirde doğru şekilde büyüyemezler ve çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkar. Yetişkin kediler de kendileri için özel olarak üretilen yetişkin kedi mamalarıyla beslenmelidirler. Bu mamalar, onların günlük aktivitesi hesaba katılarak en iyi şekilde optimize edilmiştir ve ihtiyaç duydukları miktarda besin içeriğine sahiplerdir.

Tıpkı yavru kedilerin yetişkin kedi mamasıyla beslenemeyeceği gibi yetişkin kediler de yavru kedi mamasıyla beslenemez. Bunun sebebi yavru kedi mamaları yağ bakımından daha zengindir ve yetişkin kedilerin ihtiyaç duyduğundan daha fazlasını içerir. Yetişkin kedilerin yavru kedi maması tüketmesi durumunda obezite gibi sorunlarla karşılaşılabilir.

Yaşlılık döneminde kedilerin hareketleri yavaşlar ve organları daha hassas bir duruma gelir. Yani yaşlı kedilerin metabolizmaları diğer kedilere göre daha yavaş işlediği için farklı miktarda besinlere ihtiyaç duyarlar. Bu besin ihtiyacı da; yaşlı kedilerin hassas durumları göz önünde bulundurularak, karbonhidrat ve yağ oranı diğer kedi maması ürünlerinden daha düşük miktarda bulunan yaşlı kedi mamaları tarafından sağlanır.

Yaşlı Kedi Yetişkin Kedi Maması Yerse Ne Olur?

Kediler; yaşlılık dönemlerinde daha az hareket eder ve organları daha hassas bir hal alır. Ayrıca çeşitli eklem rahatsızlıkları ve sağlık sorunları da yine yaşlılık dönemine olan kedilerde görülen rahatsızlıklardır. Bu yüzden yaşlı kedilerin, kendileri için özel olarak formüle edilen yasli kedi mamasi ürünlerini tüketmesi gerekmektedir. Bu mamaların içeriğinde yaşlı kedilerin bağışıklık sistemini destekleyecek ürünler bulunur. Ayrıca yaşlı kedi mamaları, yaşlı kedilerin eklem sağlığını destekleyecek glukozamin kondroitin de içermektedir.

Kilo kaybı da yaşlı kedilerde görülen başka bir problemdir. Bunun sebebi diş rahatsızlığı gibi problemler olabilir. Yaşlı kedi, yeteri kadar mama tüketemediği ihtiyacı olan besin miktarını karşılayamadığından kilo kaybı yaşar. Bu yüzden yaşlı kedi mamaları protein bakımından zengindir. Yani porsiyon başına düşen protein miktarı yetişkin kedi mamalarına göre daha fazladır. Eğer bir yaşlı kedi yetişkin maması yerse sağlığını korumak için gerekli olan vitamin ve mineralleri vücuduna alamayacağından ve gerekli olan besin değerlerini karşılayamayacağından zamanla çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkacaktır. Bu yüzden her kedi kendi yaş sınıfına uygun mamalarla beslenmelidir.

Yaşlı Kedi Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Kediler genellikle 7-10 yaş arasında yaşlılık dönemine adım atarlar. Artan yaş, beraberinde bazı değişiklikler getirir. Bu değişiklikler; kedilerin davranışlarında ve fiziksel özelliklerinde gözlemlenebilir. Bu değişikliklere bağlı olarak da kedinin; beslenme ve fiziksel aktivite gibi bazı alışkanlıklarının değişmesi gerekir.

Kediniz yaşlandıkça bazı eklem sorunları ortaya çıkabilir. Buna bağlı olarak hareketleri kısıtlanabilir. Bu durumda, erişmeye çalıştığı yüksek yerlere daha kolay ulaşması için bir rampa hazırlayabilirsiniz. Verimli bir şekilde dinlenmesi için yatağını daha konforlu hale getirebilirsiniz. Ya da daha alçak bir kum kabı kullanarak, onu zorlayıcı hareketlerden kaçınabilirsiniz.

Ayrıca yaşlı kedi maması ürünlerinin içeriğindeki glukozamin kondroitin sülfat sayesinde, yaşlı kedilerde görülen kireçlenme gibi eklem rahatsızlıklarının etkisini azaltabilirsiniz.

Yaşlı kediniz eklem rahatsızlığına bağlı olarak acı çekebilir ve bu durumda davranışlarında da değişiklik gözlemlenebilir. Örneğin, çağırıldığında gelmek için daha isteksiz davranıyor olabilir. Fakat yaşlı kediler kilolarını korumak için egzersiz yapmak zorundadırlar. Sevdiği bir oyuncak yardımıyla yaşlı kedinin hareket etmesi sağlanabilir. Ayrıca yaşlı kedilerin gün içinde yorulmaları, uyku düzenleri açısından faydalı bir durumdur.

Yaşlı Kedilerde Görülen Hastalıklar Nelerdir?

Kediler, yaşlılık dönemlerinde bedensel fonksiyonlarının bazılarını kaybedebilir ve çeşitli hastalıklarla karşılaşabilirler. Fakat doğru diyet, egzersizler ve düzenli veteriner kontrolleri ile bu rahatsızlıkların önüne geçmek veya etkisini azaltmak mümkündür.

Yaşlı kediler, yıllardır aşınan eklemleri yüzünden ağrı çekebilirler. Bu da zıplamada zorluk, kararsızlık ve kendini yalamalarında zorluk ile birlikte hareket eksikliğine yol açar. Bu sorunun önüne egzersizler ve beslenme düzenindeki değişiklik ile geçilebilir. Yaşlı kedi maması ürünlerinin içeriğindeki omega 3 yağ asitleri ve glukozamin kondroitin sülfat sayesinde yaşlı kedilerin eklem ağrılarının etkisi azaltılabilir, eklem sağlığı korunabilir.

Diyabet, kedilerde sıkça görülen bir hastalıktır ve genelde kedinin kilosuyla ilişkilidir. Yani diyabet hastalığının önüne geçmek için kedinizin sağlıklı bir diyete sahip olup kilosunu koruması gerekir. Diyabetli kediler, insüline istenen şekilde cevap vermeyen hücrelere sahiptir. Bu durum, bazı kedilerde yeteri kadar insülin üretilememesine sebep olmaktadır. Yani kedinin insülini iğne yoluyla alması gerekmektedir. Veteriner hekimler; bu durumdaki kediler için protein açısından yüksek, karbonhidrat açısından düşük içerikli diyetler önermektedir.

Çeşitli diş problemleri, koku ve tat duyularının körelmesi, yanlış mama seçimi ve çeşitli sindirim sistemi bozukluğu durumları; yaşlı kedilerde kilo kaybı yaşanmasına yol açabilir. Bu durumda bir veteriner hekim tavsiyesiyle hareket etmek gerekir. Genelde diş problemlerine sahip yaşlı kediler için yumuşak dokulu mamalar, veteriner hekimler tarafından önerilmektedir.

Yaşlı Kedi Nasıl Beslenmelidir?

Kedinizin yaşı arttıkça, tat ve koku alma duyusu azalır; bu yüzden iştahı azalabilir. Ya da yaşı ilerlediği için diş sorunları ortaya çıkmış ve buna bağlı olarak da iştah ve kilo kaybı yaşıyor olabilir. Bu durumda kedinizin yaş kedi maması veya yumuşak dokulu mamalar ile beslenmesi önerilir.

Yaşlı kediler, yaşa bağlı bazı hastalıkların önüne geçmek ve yaşlılığın etkisini azaltmak için tükettikleri mamalarda bazı özel besin içeriklerine ihtiyaç duyarlar. Örneğin; glukozamin kondroitin sülfat sayesinde eklem sağlığı korunur. Bu da yaşlı kedilerin hareket kabiliyetlerinin artmasını sağlar. Omega 3 yağ asitleri; Eikosa Pentaenoik Asit (EHA) ve Dokosa Heksaenoik Asit (DHA) da yaşlı kedilerin eklem sağlığını koruyarak hareket kabiliyetlerinin artmasını sağlar.

Antioksidanlar, yaşlı kedilerin bağışıklık sistemini korumak ve güçlendirmek için çok önemli bir besin ihtiyacıdır. Ayrıca yaşlı kedi mamalarının içeriğindeki düşük fosfor düzeyi sayesinde yaşlı kedinin böbrek sağlığı korunmuş olur. Yine yaşlı kedi mamalarının özel içeriklerinde bulunan sindirilmesi kolay proteinler sayesinde yaşlı kedinin sindirim sistemi daha az yorulmuş ve görevini rahatça yerine getirmiş olur.

Yaşlı Kedi Maması Çeşitleri Nelerdir?

Yaşlı kedi mamaları, farklı yaşlardaki kedilerin farklı ihtiyaçları göz önünde bulundurularak 7 ve 12 yaşa özel olarak 2 çeşitte karşımıza çıkmaktadır. Yaşlı kedi mamaları, markalarına ve içeriklerine göre değişkenlik göstermekle birlikte yaklaşık %30-40 oranında protein içerir. Bu oran yaşlı kedilerin besin ihtiyacını karşılamak için yeterlidir. Ayrıca yaşlı kedi mamaları; yine yaşlı kedilerin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak E, C vitaminleri bakımından zengindir ve taurin gibi önemli aminoasitleri içerir.

İçeriklerine göre birçok farklı çeşitte bulunabilen (kırmızı etli, balıklı, sebzeli vs.) yaşlı kedi mamaları; formlarına göre kuru, yarı yaş ve yaş kedi maması (konserve kedi maması) olmak üzere 3 çeşitte karşımıza çıkmaktadır.

Kuru mamalar en çok tercih edilen kedi maması türüdür. Uzun süre bozulmadan durabildiği için ekonomiktir. Ayrıca mama kabında da uzun süre durabildiği için kediniz istediği zaman tüketir ve daha düzenli bir beslenme alışkanlığı oluşmuş olur. Kuru mamalar, pürüzlü yüzeyleri sayesinde kedinizin dişlerindeki tartarları temizleme konusunda yardımcı olarak diş sağlığının korunmasını sağlar. Fakat kuru kedi maması ürünleri yaşlı kediler için zaman zaman sorun yaratabilir. Eğer yaşlı kediniz sağlıklı bir diş yapısına sahip değilse; veteriner hekim tavsiyesi de alarak daha yumuşak bir dokuya sahip olan yarı yaş veya kedi yaş maması ürünleri tercih edilmelidir.

Yarı yaş kedi mamaları son zamanlarda popülaritesini kaybetmiş olsa da, diş sağlığı çok iyi olmayan yaşlı kediler için uygun bir tercih olacaktır. Yarı yaş kedi maması ürünleri kuru kedi mamalarına göre daha yumuşak bir dokuya sahiptir. Fakat yaş kedi maması ürünlerine göre de daha sert bir yapısı vardır. Bazı yarı yaş kedi maması ürünleri tahıl içerdiğinden hassas bir mideye sahip yaşlı kediler için sorun çıkarabilir. Özellikle yaşlı kediler için mama seçimi yaparken bir veteriner hekime başvurmak en doğrusu olacaktır.

Yaş kedi maması ürünleri genel olarak çiğneme zorluğu çeken yaşlı kediler için daha uygundur. Konserve kedi maması ürünleri, kuru ve yarı yaş kedi mamalarına göre daha yumuşak bir kıvamdadır. Yaş mama koku ve aroma olarak yoğundur. Damak tadı yönünden seçici kedilerce tercih edilir. Yaş mama, kedinizin su ihtiyacını da gidermesine yardımcı olur. Böylece böbrek ve idrar yolu sorunlarının da önüne geçilmesinde önemli rol oynar.

Ayrıca yaş mamalar mısır ve soya gibi zararlı maddeler içermediğinden hassas bir mideye sahip yaşlı kediler için de doğru bir tercihtir. Fakat yaş kedi maması ürünleri kuru kedi maması ürünlerine göre daha fazla kaloriye sahiptir. Herhangi bir kilo problemi yaşanmaması adına, yaş mama kullanırken yaşlı kedinizin diyetine dikkat etmeniz gerekir.

Ayrıca yaşlı kedi maması çeşitleri arasında kısırlaştırılmış kediler, kilo ya da tüy topağı sorunu olanlar ya da sindirim hassasiyeti bulunan kediler için tercih edilebilecek mamalar da bulunmaktadır.

En İyi Yaşlı Kedi Maması Markaları Nelerdir?

Yaşlı kedi maması ürünleri; içerikleriyle olduğu gibi markalarına göre de çeşitlendirilebilir. Uygun Petgross Online Evcil Hayvan Ürünleri Mağazası olarak sitemizde sunduğumuz tüm markalar bilindik ve prestijli markalardır. Sizin de sitemizdeki en iyi yaşlı kedi maması tavsiye ürünlerinden tercih etmenizi tavsiye ederiz. En iyi birkaç yaşlı kedi maması markasından bahsetmek gerekirse:

Royal Canin Yaşlı Kedi Maması

Royal Canin yaşlı kedi maması ürünleri, konserve ve kuru kedi maması olarak iki çeşitte bulunabilir. Genellikle çiğneme sorunu olan yaşlı kediler için Royal Canin yaşlı kedi konservesi tercih edilmektedir. Bir Royal Canin İndoor +7 Yetişkin Kedi Maması 1.5 Kg ürününün içeriğinde %27 oranında protein ve %13 oranında yağ bulunur. Bu miktarlar yaşlı kedinizin ihtiyacı olan besin açığını kapatmak için yeterlidir.

Ayrıca içeriğindeki A, C, D ve E vitaminleri sayesinde yaşlı kedinizin bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur. İçeriğindeki EPA/DHA omega 3 yağ asitleri sayesinde yaşlı kedinizin eklem sağlığının korunmasında da önemli rol oynar.

Proplan Yaşlı Kedi Maması

Proplan yaşlı kedi maması ürünleri yaşlı kedi mamanızın tüm besin ihtiyaçlarını, sağlık sorunlarını etkilemeden ve bağışıklık sistemini güçlendirerek karşılamak üzerine formüle edilmiştir. Proplan yaşlı kedi maması ürünleri hiçbir katkı maddesi içermez ve yaşlı kedinizin hassas midesi için çok uygun bir tercihtir.

Bir Pro Plan Hindili Kısırlaştırılmış Yaşlı Kedi Maması 1,4 Kg ürününün içeriğinde %40 oranında protein ve %10 oranında yağ bulunur. Bu da yaşlı kedinizin ihtiyacı olan besin miktarını rahatlıkla karşılamaktadır. Ayrıca içeriğindeki omega-3 ve omega-6 yağ asitleri sayesinde yaşlı kedinizin bağışıklık sistemi, sindirim sistemi ve eklem sağlığını koruyup; daha uzun ve sağlıklı bir yaşam sürmesini sağlar.

Hills Yaşlı Kedi Maması

Hills yaşlı kedi maması ürünleri, yaşlı kedinizin tüm ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmıştır. Hills yaşlı kedi mamaları herhangi bir katkı maddesi veya yaşlı kedinizin sağlığını tehlikeye atabilecek bir ürün içermez. Bir Hills Mature 7+ Ton Balıklı Yaşlı Kedi Maması 1.5 Kg ürününün içeriğinde %32 oranında ham protein ve %20 oranında ham yağ bulunur. Ayrıca Hills yaşlı kedi maması ürünleri, iyi dengelenmiş vitamin ve mineral düzeyi ile kedinizin daha sağlıklı ve genç hissetmesini sağlar ve mamayı daha kolay sindirmesine yardımcı olur.

 Hills yaşlı kedi mamaları, içeriğindeki omega-3 ve omega-6 yağ asitleri sayesinde kedinizin; bağışıklık sistemini, sindirim sistemini, eklem sağlığını, deri ve tüy yapısını korur ve bu sayede yaşlı kedinizin daha sağlıklı ve uzun bir yaşam sürmesini sağlar. Ayrıca Hills yaşlı kedi maması ürünleri yaşlı kedinizin kolaylıkla çiğnemesi için yumuşak taneli bir yapıya sahiptir.

Yaşlı Kedi Maması Fiyatları Ne Kadar?

Yaşlı kedi maması ürünleri; diğer kedi maması ürünlerinden farklı olarak yaşlı kedinizin sağlığını korumaya yönelik çeşitli aminoasitler, vitamin ve minareller içerse de çok bir fiyat farkı gözlenmemektedir. Yaşlı kedi maması ürünleri konserve haliyle satılabildiği gibi; kuru kedi maması olarak kilogramlık paketlerde de satılmaktadır.

Yaşlı kedi maması fiyatları, markanın bilinirliği ve fiyatlandırma politikasına göre değişebildiği gibi paketin gramajına göre de değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden yaşlı kedi maması fiyatları konusunda belli bir fiyat aralığı vermek mümkün olmayabilir. Örneğin; bir yaşlı kedi maması 10 kg ürününün fiyatıyla, bir yaşlı kedi maması 1,5 kg ürününün fiyatının farklı olması normaldir. Ya da bir proplan yaşlı kedi maması 3 kg ürünüyle bir Royal Canin yaşlı kedi maması 10 kg ürününün fiyatlarında değişkenlik gözlenmesi normaldir.

Fakat fiyat konusunda endişelenmenize gerek yok. Uygun Petgross Online Evcil Hayvan Ürünleri Mağazası olarak; uygun fiyatlı ve kaliteli birçok ürünü, yüksek indirim oranları ve avantajlı fiyatlarla siz değerli kullanıcılarımıza sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Siz de kedinizin sağlıklı ve mutlu yaşaması için sitemizde bulunan birbirinden kaliteli ürünleri tek tıkla satın alabilirsiniz.

Yaşlı Kedi Maması Sıkça Sorulan Sorular

Kediler belirli bir yaş sonrasında metabolizması yavaşladığı ve vücutlarının ihtiyacı olan besin içerikleri değiştiği için yaşlı kedilere uygun mama tüketmeleri gerekmektedir. Metabolizmalarını yormayacak ve besin olarak ağır gelmeyecek kuru mamalar ile beslenmesi gerekmektedir.

Yaşlı kedilerin beslenmesinde en önemli kriter, sürekli olarak su tüketmesi gerekmesidir. Yeterince taze su içmesi kedinizin ömrü için son derece önemlidir. Yaşlı kediler için kuru mamadan ziyade daha fazla su içerdiği için yaş mama tercih edilmesi de önerilmektedir.

7 yaş ve üzerindeki kediler artık yaşlı kedi mamasına geçiş yapmalıdır. Kedinizde uyku süresinde artış, tüylerde renk değişimi ve hareketlilik azalması gibi etkiler görürseniz artık kediniz yaşlılık dönemine giriş yapmış demektir.

Yaşlı kedi mamaları 7 yaş üzeri ve 12 yaş üzeri olmak üzere iki çeşidi bulunmaktadır. Protein oranları %30 - %40 arasında çeşitlilik gösteren mamalardır. E, C vitaminleri ve taurin açısından zengin olan mamalar patili dostlarımız için uygun olacaktır.

₺192,90 KDV Dahil
₺231,00 KDV Dahil
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
₺392,90 KDV Dahil
₺471,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺192,90 KDV Dahil
₺231,00 KDV Dahil
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
₺392,90 KDV Dahil
₺471,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺411,90 KDV Dahil
₺534,99 KDV Dahil
%23 İndirim
%23İndirim
Ücretsiz Kargo
₺187,90 KDV Dahil
₺240,00 KDV Dahil
%22 İndirim
%22İndirim
Ücretsiz Kargo
₺187,90 KDV Dahil
₺240,00 KDV Dahil
%22 İndirim
%22İndirim
Ücretsiz Kargo
Tükendi
₺308,90 KDV Dahil
₺413,00 KDV Dahil
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek ve sizlere daha iyi hizmet verebilmek için internet sitemizde yasalara uygun çerezler kullanılmaktadır. Sitemizde kalarak çerezlere izin vermiş olursunuz. Detaylı bilgi için KVKK bilgilendirme metnine buradan ulaşabilirsiniz.