Köpek Eğitim Tasması Hakkında Merak Edilenler

Köpek eğitim tasması, köpeklerin eğitim döneminde yardımcı olan tasmalardır. Köpeklerin hal ve hareketlerini kontrol etmek amacıyla kullanılmaktadır. Belirli komutları öğretebilmek adına tasarlanmışlardır. Köpek eğitim tasmalarının farklı modelleri bulunmaktadır, çünkü her ürün farklı amaçlarla kullanılabilmektedir. Dolayısı ile birçok eğitim tasması modeli bulunduğunu söyleyebiliriz.

Eğitim tasmaları gezdirme tasması, dikenli, boğma, havlama tasmaları gibi birçok özellik bulunduran tasmalardır. Mesela boğma tasması köpeğin yürüyüş esnasında kontrolünü sağlamak amacıyla kullanılmaktadır. Eğitim tasmaları itaat tasmaları olarak da adlandırılabilir. Dikenli tasmalar köpeğin boyun bölgesine baskı yapmaktadır. Çoğu eğitim tasması zararlı olarak bilinmektedir.

Eğitim tasmaları ne kadar çok itaat özelliğini sağlamak amacıyla kullanılsa da, çoğu evcil hayvan dostu insan eğitim tasmalarını tercih etmemektedir. Eğitim tasmalarını sakıncalı bulan birçok değerli dost sahibi bulunmaktadır. Biz sizlere köpek eğitim tasmaları ve eğitim tasmalarının kullanımı hakkında bir yazı derledik, dilerseniz kullanımına birlikte geçelim.

Köpek Eğitim Tasmalarının Kullanımı Hakkında Bilgi

Köpek eğitim tasmalarından verim almak isteyen köpek sahiplerinin belli kuralları bilmesi gerekmektedir. Öncelikle köpeğinizin belli bir boyutta olması gerekmektedir. Köpeğiniz küçük bir köpek olmamalıdır. Bu nedenle kişiler eğitim tasması kullanmaya karar verdiklerinde kesinlikle detaylı bilgiye sahip olmalıdırlar.

Daha önce bir eğitim tasması kullanmadıysanız köpeğinizin çabuk alışmasını beklememelisiniz. Aşamalar halinde köpeğinizin tasmaya alışmasını sağlamanız gerekmektedir, çünkü köpeğiniz eğitim tasmasına zor alışır ve eğitim konusunda da zorlanmalar yaşayabilir. Eğitim tasmasının şiddetini sizin ayarlamanız gerekmektedir. Çünkü eğitim tasmasının şiddetini ayarlayamazsanız negatif yönlü geri dönüşler alabilirsiniz. Bu da hem sizin için hem de evcil dostunuz için sakıncalar doğurabilmektedir.

Köpek eğitiminde elektrikli modeller de kullanılmaktadır. Fakat asla bu elektrikli modelin seviyesini yüksek tutmamanızı öneririz. Bu köpeğinizin sağlığı açısından negatif şekilde etkilenmesine neden olabilmektedir. Eğitim tasmasında elektrikli modeli kullanmayı bilmiyorsanız almamanızı öneririz. Çünkü elektrikli tasmanın sadece uyarı olarak kullanılması gerekmektedir. Aksi takdirde köpeğinizde kalıcı hasarlara neden olabilirsiniz.

Eğitim Tasması Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Köpeğinizin huylarını ve davranışlara tepki biçimini bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle eğitim tasması alırken köpeğinizin ruh halinde hesaba katmalısınız. Bir de eğitim tasması aldığınız zaman köpeğinizin olgun bir döneminde olduğunu varsaymanız gerekmektedir.

Köpek eğitim tasması alacağınız zaman hangi dönem için alacağınızı da kararlaştırmış olmalısınız. Köpeğinize yürüyüş esnasında eğitim vermek istiyorsanız, yürüyüş esnasında onu kontrol edebilecek bir model kullanmalısınız. Aksi takdirde her alanda kullanmanız tavsiye edilmemektedir.

Eğitim Tasmaları Hangi Cinsler İçin Geçerli?

Köpek eğitim tasmaları, her ırk köpekler için farklı modeller ile üretilmektedir. Bu nedenle köpeğinizin ırkına göre bir araştırma yapmalı ve onun ırkına ve büyüklüğüne göre hareket etmelisiniz. Seçim yaparken derin bir araştırma yapılmalı ve köpeğinizin zarar görmemesi gerektiğini de hesaba katmalısınız. Genellikle, eğitim tasmalarının zorunluluğu da sorgulanan bir durumdur. Köpeğiniz daha küçükken yavru bir köpekken, eğitim tasmasını kullanmamanızı öneririz. Bu köpeğinizde hırçınlaşmaya neden olabilmektedir.

Dikenli Tasma Satın Almalı Mıyım?

Dikenli tasmalar köpeğinize ağrı ve acı verebilir bu nedenle acı eşiği yüksek bir köpeğiniz varsa tercih edebilirsiniz fakat dikenli tasmalar çok da tercih edilen bir model değildir.

₺104,90 KDV Dahil
₺131,13 KDV Dahil
₺113,90 KDV Dahil
₺142,38 KDV Dahil
₺118,90 KDV Dahil
₺148,63 KDV Dahil
₺96,90 KDV Dahil
₺121,12 KDV Dahil
₺116,90 KDV Dahil
₺146,12 KDV Dahil
₺70,90 KDV Dahil
₺85,00 KDV Dahil
₺126,90 KDV Dahil
₺152,00 KDV Dahil
₺38,90 KDV Dahil
₺47,00 KDV Dahil
₺43,90 KDV Dahil
₺53,00 KDV Dahil
₺30,90 KDV Dahil
₺37,00 KDV Dahil
₺55,90 KDV Dahil
₺67,00 KDV Dahil
₺56,90 KDV Dahil
₺68,00 KDV Dahil
₺51,90 KDV Dahil
₺62,00 KDV Dahil