Kedi Deri ve Tüy Bakımı Hakkında Merak Edilenler

Kedinizin deri ve tüylerinin gelen durumu, sağlığı hakkında sahibine temel bir bilgi sağlar. Veteriner hekimlere göre, etkili bir pire tedavisi, bakım ürünleri ve sağlıklı beslenme iyi bir kürk için önemlidir. 

Sağlıklı bir kürk; parlak, pürüzsüz, tel tel olmalı ama kaba ve kırılgan olmamalıdır. Sağlıklı bir kürt ise  esnek ve temiz olmalı, yağlı, pul pul veya inişli çıkışlı bir deri olmamalıdır. 

Kedi tüyleri neden parlak olmaz?

Pek çok etken kedinizin tüylerinin matlaşmasına ve kuru bir deriye sahip olmasına neden olabilir. En yaygın nedenler ise;

  • Sağlıksız beslenme: Kedinizin beslenme diyetini oluştururken; karbonhidrat, protein ve yağ dengesine sahip kaliteli bir diyete ihtiyacı vardır. Sindirimi zor olan kalitesiz besinlerle besleniyorsa doğal olarak hem sindirim sorunları hem de hayati mineral ve vitaminlerden eksik kalarak yaşamını devam ettirecektir. 

  • Kilo problemleri: Kedilerin %57’si fazla kilolu veya obez olduğunu araştırmacılar tarafından tahmin edilmektedir. Kediler şişmanladığında, dilleri her yere yetişmediği için kendilerini temizlemekte zorlanırlar. Bu da doğal olarak kürklerinin bazı bölümlerinde yağlanma olacağı anlamına gelir. 

  • Yaş: Kediler yaşlandıkça kürklerinde daha fazla yağ birikmeye başlar ve eskisi kadar esnek olamazlar. Bu durumda yine bazı bölümlerini kendileri temizleyemediği için yağlanma ve kürkte dağınıklığa neden olur. 

  • Aşırı fazla bakım: Her şeyin fazlası zarar olduğu gibi kedinize fazla bakım yapmak derisinin kurumasına neden olabilir. Kedinizi aşırı derecede yıkamak derisinin üstündeki yağ tabakasına zarar vereceği için yine kuru ve cılız bir cilt yapısı ile karşılaşabilirsiniz. 

Sağlıklı bir kedi tüyü ve deri bakımı için neler yapmanız gerekiyor?

Kediler pek çok konuda kendilerine bakmak ve temizlemek için iyidirler. Ama yine de daha mutlu hissetmeleri ve sağlıklı kalmaları için yardımımıza ihtiyaçları vardır. Kedinizin tüyü kuru ve cansız görünüyorsa daha canlı ve sağlıklı hale getirmek için yapabileceğiniz birkaç kedi tüy bakımı yöntem bulunmaktadır.

Deri ve Tüy sağlığı için kedi maması

Beslenme uzmanları, bir kedinin tüyleri ve derisi vücudunun içerisinde neler olup bittiğini tamamen yansıtır diyorlar. Kedinizin kürkü donuklaştığında veya cildi kuruduğunda bakmanız gereken ilk yer beslenmesidir diye de ekliyorlar. Sağlıklı bir vücut yapısına ve parlak tüylere sahip olabilmesi için yeteri kadar Protein, karbonhidrata ve sağlıklı yağlara ihtiyaçları vardır. Az yağlı ve çoğunlukla karbonhidrat içeren düşük kalite besinlerin sönük bir kürke neden olacaktır. 

İdeal bir kürk görüntüsü için kedinizin yaşına göre (yavru kedi, yetişkin ve yaşlı)ve sağlık duruma göre kişiselleştirmeniz gerekmektedir. 

Kedinizin tüylerinin parlaklığını geri kazanmak için birinci sınıf bir kedi mamasına ihtiyacınız vardır. Somon veya diğer balık yağlarını içeren kedi mamaları tercih edebilir veya mamasına ekstra olarak yağ asiti eklemeyi deneyebilirsiniz. Omega-6 ve Omega-3 gibi yağ asitleri cilt ve kürk sağlığında önemli bir rol oynamaktadır. Kedinizde bu değişimleri görmeniz için 4 ila 6 hafta kadar beklemeniz gerekmektedir. 

Kedinizde hali hazırda yüksek kaliteli bir mama ile besliyorsanız ve hala parlaklık problemi yaşıyorsanız farklı bir şirket tarafından yapılmış aynı kalite fakat tamamen farklı malzemeler içeren bir mama deneyebilirsiniz. Her şirketin kendine göre bir beslenme biçimi olduğu için kediniz için bu mamalar tam uyumlu olmuyor olabilir. Bir kedi için iyi olan kedi maması diğer kedi için o kadar da iyi olmayabilir. Bu yüzden küçük küçük test etmeniz ardından da 15kg kedi mamalarına geçmeniz gerekmektedir. 

Daha sağlıklı bir kedi ve tüy için obeziteyi önleyin

Evcil hayvanlarda kepek problemi çok fazla görülmez. Eğer kedinizde sırtının ortasında veya kuyruğunda kepeğe denk geliyorsanız, bu kedinizin tam olarak kendini temizleyemediğini göstermektedir. Kediniz olduğundan daha kilolu veya obez olduğu için o noktalara ulaşamadığının bir işaretidir. 

Kedinizin kilolu olması sadece kendini temizleyememesine yol açmaz. Aynı zamanda, yüksek tansiyon, diyabet, kalp hastalığı, osteoartit ve kanser dahil olmak üzere birçok sağlık sorununu da yanında getirir. Kediniz aşırı kilolu ve çok fazla hareket etmiyorsa düşük kalorili bir diyet ile obezite problemini ortadan kaldırabilirsiniz. 

Kedinize yapacağınız diyeti kendiniz hazırlamak yerine bir profesyonelden yardım almak her zaman en doğrusudur. Veteriner hekiminiz sizin için ne kadar gram mama yemesini söyleyebilir ve bu şekilde kediniz sağlıklı bir kiloya geri kavuşmuş olur.  

Kedi tüy bakımı ürünleri Kedi Tarağı

Kedinizin tüyleri zarif olabilir ve iyi bir beslenme düzenine sahip olabilir. Ancak bir kedi düzgün şekilde temizlenemeyecek kadar yaşlıysa, mat ve kuru bir cilde sahip olacaktır. Bu durumda kedinizin tüylerini tekrar parlaklığa kavuşturmak için sizin yardımınıza ihtiyaç duyacaktır. Kedi tüyü bakım önerisi olarak; kedinizi düzenli olarak taramak kedinizin ulaşamayacağı yerlerinde temizlenmesini sağlayacaktır. 

Amerikan Hayvan hastahanesine göre kedinizde kullanacağınız tarağın ince telli ve metal olmasının ölü tüyleri ve deri üstünde kalmış malzemeleri toplamada daha işe yarar bulmaktadır. 

Pençe ve Tırnak Bakımı

Kedilerin sağlıklı kalabilmesi ve etrafta rahatça dolaşabilmesi için tırnak bakımlarına ihtiyaçları vardır. Kedinizin patilerini düzenli olarak muayene ederek temizliğine ve uzunluğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. 

Dışarda dolaşan kediniz varsa eve girdiğinde ayağına yapışan sağlıksız maddeler olup olmadığını kontrol etmeniz gerekmektedir. Nemli bir bez yardımı ile dışarıdan eve giren kedinizin patilerini silebilirsiniz böylece kendini temizlerken diline temas etmez.

Sıcak ve soğuk havalarda kedilerinizin patilerini veterinerinizin önerdiği nemlendiriciler ile bakım yapmanız gerekmektedir. Kedilerin patileri hassas olduğu için soğuk teraslara veya sıcak kaldırımlara temas ettirmemeye özen gösteriniz. 

Sık yapılan banyo her zaman yararlı değildir

Kedinizi sık sık yıkamanız kedinizin cildinin kurumasına ve pul pul olmasına neden olabilir. Birçok veteriner sadece kedinizin tüyleri çok kirli olduğunda veya kendini temizleyemediğinde yıkamanızı önermektedir. 

Kedinizi yıkarken kullandığınız şampuanda tüyleri ve derileri için uygun olmalıdır. Kedi şampuanları ile yıkamanız içerisindeki özel formül yapısı ile kedinizin deri ve tüylerini koruma sağlayacaktır. Kedinizde fazla kepek problemi varsa sürekli olarak yıkamakta buna çözüm sağlamaz bunun yerine kedi kepek şampuanı kullanmanız gerekmektedir. 

Kedi pire şampuanları ile aylık pire ilacına gerek kalmadan sadece şampuan ile sorunu çözebilirsiniz. Fakat yine çok sık yıkama yapmamanız gerekiyor eğer pire sorununu çözemiyorsanız bu sefer ilaca geçmek tüyleri için daha yararlı olacaktır. Şiddetli pire istilasına sahip olan kedilerde, pire istilasının tam olarak bitmesi için pire ilacının yanında evin de dezenfekte olması gerekmektedir. 

Veteriner kontrolünü atlamayın

Tüm bu aşamalardan önce bir veterine danışmayı unutmayın. Kedinizin hayatında yapacağınız büyük değişiklikler kedinizi depresyona sıkabilir. Kuru cilt, donuk tüy, alerji, parazit veya enfeksiyon belirtisi gibi kısıtları en iyi veterineriniz değerlendirir. Veterinerden önce kendiniz bu sorunlara çözüm bulmanız bazı sağlık sorununlarının ilerlermesine neden olabilir. 

Sıkça sorulan sorular

Kedilerin tüy dökmemesi için ilaç var mı?

Kediler için özel olarak üretilmiş tüy dökümünü önleyici vitamin ve macunlar bulunmaktadır. Bunlar tüy dökülmesini azalatarak, tüy köklerinin beslenmesine katkı sağlar. Böylece tüylerin tekrar eski parlaklığına kavuşmasına ve canlanmasına yardımcı olur. UygunPetGross kedi deri ve tüy bakım ürünleri kategorisinden bunlara ulaşabilirsiniz. 

Kedilerin tüy dökmesini nasıl engelleriz?

Kedilerin tüyleri düzenli olarak dökülmektedir. Bunlar ölü tüy olarak adlandırılır ve kedileriniz kendilerini tımar ederken dökülürler. Bunları engellemenin en basit yolu kedinizi düzenli olarak tarakmaktır. Mevsimsel olarak artan tüy dökülmesi normal bir düzeyden daha fazla oluyorsa kedinizin yeterli miktarda su tükettiğine emin olun. Yeteri kadar su içmeyen kedilerde tüy dökülmesi daha fazla olacaktır. Diğer bir genel sorun ise sağlıklarında bir problem olmasından kaynaklıdır. Kedinizin derisi ve tüyleri kedi sağlığı hakkında direkt olarak bize bilgi vermektedir. Eğer böyle bir sorun olduğunu düşünüyorsanız hemen olarak veterineriniz ile iletişime geçmelisiniz. 

Hangi kedi maması tüy dökmez?

Kedi mamalarının bazıları tüy dökülmesini önleme ve parlaklığının artması için çalışmalar yapmaktadır. Yüksek kalitedeki kedi mamalarındaki bazı özel formalize edilmiş ürünler kedilerinizin tüylerini daha sağlık gösterebilir. Pro Plan Elegant Somonlu kedi maması, Brit Care Tüy engelleyici yaş kedi maması, Hills Tüy engelleyici kedi maması, Orijen tüy engelleyici kedi maması ve N&D tüy engelleyici kedi maması gibi alternatifler kedinizin aşırı tüy dökme sorununa çözüm getirebilir.

Kedilerde tüy dökme dönemi ne kadar sürer?

Kedilerin tüy dökme mevsimi en az 2-3 hafta en fazla ise 3 aya kadar sürmektedir. Eğer bu dönemden daha uzun bir süre kediniz tüy dökmeye devam ediyorsa bir veterinere başvurmanızda yarar vardır. Tüy dökme mevsiminin uzun sürmesi olağan bir olay değildir. 

Kedi Tüy Bakım Ürünleri

Kediler için özel olarak üretilmiş tüy dökümünü önleyici vitamin ve macunlar bulunmaktadır. Bunlar tüy dökülmesini azalatarak, tüy köklerinin beslenmesine katkı sağlar. Böylece tüylerin tekrar eski parlaklığına kavuşmasına ve canlanmasına yardımcı olur. UygunPetGross kedi deri ve tüy bakım ürünleri kategorisinden bunlara ulaşabilirsiniz.

Kedilerin tüyleri düzenli olarak dökülmektedir. Bunlar ölü tüy olarak adlandırılır ve kedileriniz kendilerini tımar ederken dökülürler. Bunları engellemenin en basit yolu kedinizi düzenli olarak tarakmaktır. Mevsimsel olarak artan tüy dökülmesi normal bir düzeyden daha fazla oluyorsa kedinizin yeterli miktarda su tükettiğine emin olun. Yeteri kadar su içmeyen kedilerde tüy dökülmesi daha fazla olacaktır. Diğer bir genel sorun ise sağlıklarında bir problem olmasından kaynaklıdır. Kedinizin derisi ve tüyleri kedi sağlığı hakkında direkt olarak bize bilgi vermektedir. Eğer böyle bir sorun olduğunu düşünüyorsanız hemen olarak veterineriniz ile iletişime geçmelisiniz.

Kedi mamalarının bazıları tüy dökülmesini önleme ve parlaklığının artması için çalışmalar yapmaktadır. Yüksek kalitedeki kedi mamalarındaki bazı özel formalize edilmiş ürünler kedilerinizin tüylerini daha sağlık gösterebilir. Pro Plan Elegant Somonlu kedi maması, Brit Care Tüy engelleyici yaş kedi maması, Hills Tüy engelleyici kedi maması, Orijen tüy engelleyici kedi maması ve N&D tüy engelleyici kedi maması gibi alternatifler kedinizin aşırı tüy dökme sorununa çözüm getirebilir.

Kedilerin tüy dökme mevsimi en az 2-3 hafta en fazla ise 3 aya kadar sürmektedir. Eğer bu dönemden daha uzun bir süre kediniz tüy dökmeye devam ediyorsa bir veterinere başvurmanızda yarar vardır. Tüy dökme mevsiminin uzun sürmesi olağan bir olay değildir.

₺46,90 KDV Dahil
₺50,00 KDV Dahil
₺84,90 KDV Dahil
₺118,00 KDV Dahil
₺141,90 KDV Dahil
₺199,00 KDV Dahil
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek ve sizlere daha iyi hizmet verebilmek için internet sitemizde yasalara uygun çerezler kullanılmaktadır. Sitemizde kalarak çerezlere izin vermiş olursunuz. Detaylı bilgi için KVKK bilgilendirme metnine buradan ulaşabilirsiniz.