Yavru Kedi Mamaları Hakkında Merak Edilenler

Günümüzde insanlar, gelişen teknolojiyle ve buna bağlı olarak artan imkânlarla beraber; diğer birçok konuda olduğu gibi hayvan bakımı konusunda da bilinçlenmiş ve hassasiyet kazanmışlardır. Bir de konu yavru kedi bakımı olunca; bilinçli ve dikkatli bir bakım süreci yönetmek çok önemlidir. Çünkü yavru kediler için doğru beslenmek, sağlıkları ve gelişimleri açısından çok önemli bir konudur. 

Siz de yavru kedi sahibiyseniz ve aklınızda; “Yavru kedi maması nasıl seçilir?”, “Yavru kedi maması seçilirken nelere dikkat edilmelidir?” gibi sorular varsa doğru yerdesiniz. Uygun Petgross Online Evcil Hayvan Ürünleri Mağazası olarak aklınızdaki sorulara cevap bulup, en kaliteli yavru kedi maması ürünlerini siz değerli evcil hayvan sahipleriyle buluşturuyoruz.

 

Yavru Kedi Maması Çeşitleri Nelerdir?

Formlarına göre inceleyecek olursak; yavru kedi mamaları yaş ve kuru olmak üzere iki çeşitte bulunur. Yaş mama, koku ve aroma olarak kuru mamaya göre daha yoğundur. Ayrıca yaş mama, yavru kedinizin su ihtiyacını da gidermesine yardımcı olur.Böylece böbrek ve idrar yolu sorunlarının da önüne geçilmesinde önemli rol oynar. 

Fakat sürekli tüketilirse kedinizin diş sağlığını olumsuz etkileyebilir ve bu da gelişim sürecinde olan yavru kediniz için isteyeceğiniz bir şey değildir. 

Yavru Kedilerde Kuru Mamanın Avantajı

Kuru mamanın en büyük avantajlarından birisi tüm gün bozulmadan mama kabında durabilmesidir. Bu durum; kedi sahipleri için hem zaman hem de paradan tasarruf edilmesini sağlar. Kediler de sahiplerine bağlı kalmadan, kendileri istedikleri zaman beslenebileceği için daha düzenli bir beslenme alışkanlığına sahip olurlar. 

Ayrıca kuru mamalar, pürüzlü yüzeyleri sayesinde kedinizin dişlerindeki tartarları temizleme konusunda yardımcı olarak; diş sağlığının korunmasını sağlar. İki tip kedi maması da çeşitli avantajlar sağladığı için kedinizi -aynı anda olmasa da- her ikisiyle de beslemeyi düşünebilirsiniz. Tabii ki ne zaman kuru ne zaman yaş mama yemek istediğine yine kediniz karar verecektir. 

Yavru Kedi Ödül Maması

Yaş mama ve kuru mama türlerinin yanında “ödül maması” adı verilen ayrı bir kategori de bulunur. Ödül mamaları; bisküvi, kuru et parçaları, sıvı veya çubuk şeklinde alanlara ayrılmıştır. Ödül mamaları, genelde bir öğünü tam olarak karşılamak yerine öğüne ek bir atıştırmalık olarak verilir. 

Adından da belli olacağı gibi ödül maması, kedinizin olumlu davranışlarını ödüllendirmek ve eğitimini desteklemek için kullanılır. Artık yavru kedi maması çeşitleriyle ilgili yeterince bilgi sahibi olduğunuza göre; dilediğiniz yavru kedi maması çeşidini aşağıdaki listeden bakabilirsiniz.

 

En İyi 5 Yavru Kedi Mama Markası

Yavru kedi mamaları, içeriğiyle olduğu gibi markasına göre de çeşitlendirilebilir. Proplan yavru kedi maması, Royal Canin yavru kedi maması, ND yavru kedi maması, Hills yavru kedi maması gibi en iyi yavru kedi maması markalarının ürettiği kedi maması çeşitlerinde; dana eti, balık, kuzu, hindi, tavşan, ördek ve tavuk gibi besleyici proteinler bulunur. Tabii bu besleyiciliğin beraberinde getirdiği birçok olumlu etki de vardır.. Örneğin somonlu yavru kedi maması; içeriğindeki yağ asitleri sayesinde deri ve tüy sağlığının korunması ve güçlenmesini sağlar.

Proplan Yavru Kedi Maması

Proplan yavru kedi maması, yavru kediniz için özel olarak hazırlanmış zengin içerikli ürünleriyle sitemizde yer almaktadır. Üstelik hiçbir Proplan yavru kedi maması yapay renklendirici ve yapay tatlandırıcı içermez. Örneğin; bir Pro Plan Tavuklu Kitten Yavru Kedi Maması 10 Kg ürününde, kedilerin gelişimi için son derece önemli olan DHA yağ asidinden bolca bulunur. Ayrıca Proplan tavuklu kedi maması 10 kg ürünü; içerdiği A, C, D, E vitaminleri ve %40 oranındaki ham protein sayesinde yavru kedinizin gelişimine oldukça fazla katkı sağlar.  

Royal Canin Yavru Kedi Maması

Royal Canin yavru kedi maması; E vitamini, C vitamini, taurin ve lutein gibi antioksidanları içeren formülü sayesinde 4-12 aylık yavru kedinizin tüm besin ihtiyacını karşılamak için hazırlanmıştır.  Örneğin; bir Royal Canin Kitten Yavru Kedi Maması 10 kg ürününün içeriğinde %36 oranında protein, %18 oranında yağ bulunur ve bu oranlar yavru kedinizin hassas sindirim sistemi için yeterlidir.

ND Yavru Kedi Maması 

ND yavru kedi mamaları GDO, yapay koruyucu içermez. Antioksidan ve protein bakımından zengindir. Diğer kedi maması markalarına göre daha fazla çeşidi bulunur. Bunlardan bazıları; balkabağı ve karidesli, tavuklu ve narlı, tahıllı ve somonludur.  Bir Nd Tahılsız Tavuklu Narli Kitten Yavru Kedi Maması 1.5 Kg ürünü; içerdiği %44 oranında protein ve %20 oranında yağ ile birlikte yavru kediniz için oldukça besleyici bir tercih olacaktır.

Hills Yavru Kedi Maması

Hills yavru kedi mamaları, içeriğindeki yüksek magnezyum oranı sayesinde yavru kedinizin boşaltım sistemindeki rahatsızlıkların önüne geçer. Herhangi bir katkı maddesi içermez. Kediniz için yararlı antioksidan ve amino asitleri içeriğinde barındırır. Bir Hills Kitten Tavuklu Yavru Kedi Maması 7 Kg ürününün içeriğinde %39.6 oranında protein, %25 oranında yağ bulunur. 

Purina friskies yavru kedi maması nasıl?

Purina Friskies sütlü ve sebzeli ürünlere diğer markalara göre daha fazla ağırlık vermiştir. Bir Friskies tavuklu sütlü ve sebzeli yavru kedi maması ürünü; %35 oranında protein, %15 oranında yağ içerir. Katkı maddesi içermez.  İçeriğinde bulunan kaliteli proteinler ve taurin kalp sağlığını ve görme duyusunu destekleyici özelliğe sahiptir.

Yavru Kedilerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Kediler; yaşları, ırkı, yaşam tarzları, alışkanlıkları ne olursa olsun sağlıklı kalmaları için ihtiyaç duydukları tüm besini almak zorundadırlar. Söz konusu yavru kediler olunca bu konu, sahipler için daha çok önem arz ediyor. Çünkü yavru kedilerin gelişimlerini etkileyen en önemli etken beslenmedir. Her yeni doğan memeli canlıda olduğu gibi; kediler de belli bir seviyede gelişene kadar (yaklaşık 4 ay) anne sütüyle beslenmeleri gerekir. 

Anne ve bebeğin erken ayrılmak zorunda kaldığı durumlarda, bebek kedi; diş çıkaracağı döneme kadar mutlaka yavru kediler için özel olarak hazırlanan sütlerden tüketmesi gerekir. Bu sütler, yavru kedilerin hassas sindirim yolları için özel olarak hazırlanmakta olup; herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Bu dönem geçtikten, kedinin dişleri çıkmaya başladıktan sonra kuru ve yaş yavru kedi maması çeşitlerine geçiş yapılabilir.

Yavru kedinizin diş çıkarana kadar süt tozuyla besleneceği ilk 4 aylık süreçten sonra, ona bir beslenme alışkanlığıa kazandırmak için sitemizde bulunan ödül hazineli kedi oyuncakları ürünlerinden kullanmak; bu süreçte işinizi kolaylaştıracaktır.

Kedi diyetlerinde genelde çeşitliliği ön planda tutmaya çalışıyor olsak da; özellikle yavru kedilerin hassas sindirim sistemleri için bu durum çok olumlu sonuçlar doğurmayabilir. Bunun yanında; yavru kedilerin gelişimleri için en çok ihtiyaç duyduğu besin türlerinden birisi proteindir. Bu yüzden kedinizin diyetinde; kırmızı etli, balıklı veya tavuklu yavru kedi mamalarına kesinlikle yer vermelisiniz. Ayrıca kediler D vitaminine de çok ihtiyaç duyarlar. Kedilerin D vitamini kaynağı da yine beslenmedir.

Yavru kedi yaş maması ne zaman verilir?

Yavru kediler, ilk 4 haftalarını doldurduktan sonra kuru ve yaş kedi mamalarına ilgi duymaya başlarlar. Yavru kediler diş çıkarmaya başlayıp sütten kesilmeye hazır oldukları süreçte; yumuşak ve yemesi daha kolay olacağından yaş mamayla tanıştırılabilirler. Bu dönemde sütten kesilme ve aşılanma süreçleri yaşanacağı için bağışıklık sistemini güçlendirecek içeriğe sahip mamalar tercih edilmesi daha uygun olacaktır.

Yavru kedi maması ne zamana kadar verilir?

Kediler, genelde 12 aylık olduklarında yetişkinliğe adım atarlar. Tabii bu durum, kedilerin cinsine ve fiziksel özelliklerine göre 12-18 ay arasında değişebilir. Kedilerin; diş çıkarmaya başlamalarından itibaren, 1 yaşlarını doldurana kadar (4-12 ay) olan süreçte yavru kedi kuru maması ve yavru kedi yaş maması ürünleriyle beslenmeleri uygundur. Kedilerin yetişkinliğe erişme zamanı, cinsel olgunluğa erişme zamanlarıyla karıştırılmaktadır. Kediler yaklaşık 9 aylıkken cinsel olgunluğa eriştikleri için yetişkin mamasına geçme fikri yanlıştır. Bu süreçte bir veteriner hekim tavsiyesiyle hareket etmek en doğru yaklaşım olacaktır.

Yavru kedi yetişkin maması yerse ne olur?

   Yavru kediler; büyüme dönemlerinde diğer kedilere göre daha fazla besine ihtiyaç duyarlar. Yavru kedi mamalarının içeriğinde diğer kedi maması ürünlerine göre daha fazla yağ asidi ve protein bulunur. Ayrıca “taurin” adı verilen ve kedilerin gelişimi için çok önemli olan amino asit de yavru kedi mamalarında diğer mamalara göre daha çok bulunur. Bu yüzden bir yavru kedi yetişkin maması yerse ihtiyacı olan besin açığını tam olarak karşılayamaz ve buna bağlı olarak; zamanla çeşitli sorunlar ortaya çıkabilir.

Yavru Kedi Maması Nasıl Seçilir?

   Kediniz için mama seçimi yaparken birçok farklı noktaya dikkat etmeniz gerekir. Özellikle yavru kediler için mama seçimi yapmak, bu konuyu daha önemli hale getirir. Çünkü tıpkı insan gibi kedi yavrularının da sindirim sistemleri vs. daha hassastır ve onlar için özel olarak hazırlanmış yiyeceklerle beslenmeleri gerekir. Bu durum hem sağlıkları hem de gelişimleri açısından büyük önem taşır. 

   Örneğin; dişleri henüz gelişmemiş ve annesinin yanından erken ayrılmış yavru kedileri, onlar için özel olarak hazırlanmış ve sindirim sistemleri için zararsız olan süt tozlarıyla beslemeniz gerekir. Kedinizin dişleri çıktıktan sonra kuru mama çeşitleri tercih edilebilir. 

   Tabii ki kuru mama çeşitleri arasında seçim yaparken; yaş, ırk ve günlük hareketlilik durumu göz önünde bulundurulmalıdır. Eğer kedinizin, hastalık (alerji vs.) gibi bir durumu varsa; bir veteriner hekimden mama konusunda tavsiye alınması gerekir. 

   Yavru kedilerin gelişimleri açısından protein alımı oldukça önemlidir. Bu yüzden; somonlu kedi maması, balıklı kedi maması, kırmızı etli kedi maması, tavuklu kedi maması, kuzu etli kedi maması gibi ürünler tercih edilebilir. Yağ, kediler için önemli bir enerji kaynağıdır. Bu yüzden yavru kedi maması seçimi yapılırken mamanın içerdiği yağ oranına da dikkat edilmesi gerekir. 

   Yavru kedi mamalarının içeriğinde Omega-3 ve Omega-6 yağ asitleri de bulunması tercih edilir. Bu asitler kalp, göz, beyin ve tüy sağlığı için önemli bir yere sahiptir. Bu yüzden balıklı kedi mamaları, yavru kedinizin beslenme düzeninin bir parçası olabilir. 

   Yavru kediler, bağışıklık sistemlerini güçlendirmek için vitamin ve minarellere de ihtiyaç duyar. Onlara gereken vitamin ve minareller, içeriğinde sebze bulunan yavru kedi mamaları tarafından sağlanabilir. kedi mamaları, lezzetleri açısından çok değişkenlik gösterdiğinden; ilk etapta kediniz için doğru olan mamayı bulamayabilirsiniz. Bu yüzden; yavru kedi maması 15 kg ürünleri yerine daha düşük gramaja sahip, yavru kedi maması 2 kg gibi ürünleri tercih etmek bu durumda daha uygun bir seçenek olacaktır. 

   Düşük gramajlı ürünler, kedisinin daha taze mama tüketmesini isteyen sahipler tarafından da tercih edilen ürünlerdir. Aynı zamanda, farklı içeriklere sahip düşük gramajlı ürünleri tercih ederek; kedinizin diyetindeki modifikasyonu daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Yavru Kedi Maması Fiyatları Ne Kadar?

  Yavru kedi maması fiyatları; paketlerin gramajı, mamanın içeriği ve markalara göre değişkenlik gösterdiğinden, belirli bir fiyat aralığı vermek mümkün olmayabilir. Örneğin, bir yavru kedi maması 10 kg ürününün fiyatının; bir yavru kedi maması 15 kg ürününün fiyatından az olması normaldir. Ya da tavuklu yavru kedi mamasıyla kırmızı etli kedi maması fiyat olarak farklılık gösterebilir. Fiyat durumunun böyle olmasına karşılık; tavuklu yavru kedi maması ürünleri, kırmızı etli yavru kedi maması ürünleriyle çok yakın besin değerlerine sahiptir. 

   Yani fiyat/performans durumu düşünüldüğünde tavuklu yavru kedi maması ürünlerini de tercih etmek isteyebilirsiniz. Yavru kedi maması ürünleri daha zor bulunan, spesifik bir içeriğe sahip olduğundan ve yavru kedi maması ürünlerinde yetişkin kedi maması ürünlerine göre daha fazla yağ asidi ve protein bulunduğundan; fiyatı diğer kedi maması ürünlerine göre daha yüksek olabilir. Fakat kedinizin sağlığı ve gelişimi fiyattan daha önemlidir.

    Hatta sitemizde bulunan; Proplan yavru kedi maması, Royal Canin yavru kedi maması, ND yavru kedi maması, Hills yavru kedi maması gibi daha bilindik ve prestijli markaları tercih etmek kediniz açısından güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

  Fakat fiyat konusunda endişelenmenize gerek yok. Uygun Petgross Online Evcil Hayvan Ürünleri Mağazası olarak; uygun fiyatlı ve kaliteli birçok ürünü, yüksek indirim oranları ve avantajlı fiyatlarla siz değerli kullanıcılarımıza sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Siz de kedinizin sağlıklı ve mutlu yaşaması için sitemizde bulunan birbirinden kaliteli ürünleri tek tıkla satın alabilirsiniz.

Yavru Kedi Maması Sıkça Sorulan Sorular

Tüm süt dişleri gelişen ve yavaş yavaş dökülmeye başlayan 3 aylık kedilerin beslenme düzenleri yavaş yavaş oturmaya başlar. 3 aylık kediler annelerin bu dönemde ayrıldığı için yavru kedi mamaları ve ıslak mamalarla beslenmeleri devam etmektedir.
Yüksek oranda protein içeren, yağ asitleri, vitamin ve mineral içeren Kuru yavru kedi mamaları tercih edilebilir. Yavru kedilerin beslenme düzenleri ise günde 3 öğün olacak şekilde verilmelidir. Kuru mamaya ek olarak 2-3 günde bir kuru mamaya ek olacak yavru kedi konserveleri verilmesi gereklidir.

Yavru kedinize haftada 2 veya 3 kere kuru mamaya ek olarak yaş mama verebilirsiniz. Yavru kedinizin sindirim sistemini destekleyen yavru yaş mamaları, birçok kedi sahibi tarafından tercih edilmektedir.

Yavru kediniz tam erişkin haline yaklaşık olarak 12 aylık olduğunda, yavaş yavaş yavru kedi mamasından yetişkin mamasına geçmesi önerilmektedir. Yavru kedi mamasından yetişkin kedi mamasına ani bir geçiş yapmak yerine iki mamayı belirli oranlarda karıştırarak kedinize vermeniz gerekmektedir. Böylece kediniz yetişkin kedi mamasının tadına da alışmış olacaktır.

Toplumda yanlış bilinen gerçeklerden biri süt ve kedi ilişkisidir. Kedilere süt vermek yararlı değildir. Kedilerin bünyesinde laktoz olmadığı için süt ve süt ürünlerinin içerisindeki vitaminleri bünyelerine alamazlar. Yavru kedilere veya yetişkin kedilere süt vermek ishale yol açar ve yavru kedilerin bünyesi zayıf olduğu için hastalanmalarına neden olabilir.

Yavru kedilerin beslenmesi son derece önemli olduğu için iyi bir yavru kedi maması ile kedinizi beslemek sağlıklı ve uzun bir ömür geçirmesi için son derece önemlidir. Yavru kedi maması fiyatları kednizin ağırlığına, cinsine, mamanın boyutuna ve mama içeriğine göre değişiklik göstermektedir. Tavuk, ördek, sığır eti, somon ve domuz gibi içeriği olan ürünlerin fiyatları da farklılık gösterecektir.

Kuru kedi mamaları ağzı açıldıktan sonra mutlaka ağzı sıkı ve özenli bir şekilde kapatılmış olarak saklanması gerekmektedir. Kuru mamaların oksijen ile teması sonrasında aromasının kaçmasına ve mamaların yumuşamasına neden olur. Yaş mamalar tek kullanımlık paketleri en geç 2 gün içerisinde tüketilmesi gerekmetekdir.

₺219,90 KDV Dahil
₺274,99 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺1.027,90 KDV Dahil
₺1.245,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺695,90 KDV Dahil
₺939,99 KDV Dahil
%26 İndirim
%26İndirim
Ücretsiz Kargo
₺303,90 KDV Dahil
₺365,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺530,90 KDV Dahil
₺637,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺498,90 KDV Dahil
₺599,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺328,90 KDV Dahil
₺395,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺328,90 KDV Dahil
₺395,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺1.073,90 KDV Dahil
₺1.289,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺949,90 KDV Dahil
₺1.299,90 KDV Dahil
%27 İndirim
%27İndirim
Ücretsiz Kargo
₺210,90 KDV Dahil
₺269,90 KDV Dahil
%22 İndirim
%22İndirim
Ücretsiz Kargo
₺422,90 KDV Dahil
₺495,00 KDV Dahil
%15 İndirim
%15İndirim
Ücretsiz Kargo
₺746,90 KDV Dahil
₺896,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺195,90 KDV Dahil
₺235,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺200,90 KDV Dahil
₺241,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺746,90 KDV Dahil
₺896,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺411,90 KDV Dahil
₺534,99 KDV Dahil
%23 İndirim
%23İndirim
Ücretsiz Kargo
₺974,90 KDV Dahil
₺1.299,00 KDV Dahil
%25 İndirim
%25İndirim
Ücretsiz Kargo
₺565,90 KDV Dahil
₺800,00 KDV Dahil
%29 İndirim
%29İndirim
Ücretsiz Kargo
₺186,90 KDV Dahil
₺240,00 KDV Dahil
%22 İndirim
%22İndirim
Ücretsiz Kargo
₺308,90 KDV Dahil
₺410,00 KDV Dahil
%25 İndirim
%25İndirim
Ücretsiz Kargo
₺186,90 KDV Dahil
₺240,00 KDV Dahil
%22 İndirim
%22İndirim
Ücretsiz Kargo
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek ve sizlere daha iyi hizmet verebilmek için internet sitemizde yasalara uygun çerezler kullanılmaktadır. Sitemizde kalarak çerezlere izin vermiş olursunuz. Detaylı bilgi için KVKK bilgilendirme metnine buradan ulaşabilirsiniz.