Kedi Koku Gidericiler Hakkında Merak Edilenler

Kediler normal yaşam şartlarında oldukça temiz canlılardır. Vücutlarını yalayarak fazla tüylerini veya kirlerini temizleyebilir. Fakat enfeksiyon, bakteri veya dışkı gibi çeşitli sebeplerden dolayı kötü kokabilirler. Genel sağlık kontrollerini yaptırdıktan sonra kedi koku giderici ürünlerini kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bu ürünler sayesinde kedilerin yaşam alanını daha ferah hale getirebilirsiniz.

Kediler de dahil olmak üzere evcil hayvanlar işaretleme yapmak için bazı bölgelere kasıtlı olarak idrar, dışkı ve kusmuk bırakabilir. Kedi kokusunu gideren ürünler ise yaşam alanlarındaki bu sorunları önlemek için kesin çözümler sunar. İster koltuklarda ister kedi kumunda oluşan kötü kokuların önlenmesine yardımcı olur.

Birbirinden farklı limon, lavanta gibi koku çeşitleri ile evcil hayvan sahiplerine sunulan bu ürünler, farklı yüzeylerdeki kokular için kullanılabilir. Kumda, koltukta ve halılarda kullanılan koku gidericiler, kedilerin koku duyusunu rahatsız etmeyecek şekilde formüle edilir.

Seyahat anında ya da arabanızda istenmeyen kokuları anında giderir. Kediler için özel üretilen ürünler pratik kullanımları sayesinde rahatlıkla kullanmanızı sağlar. Sevimli dostlarınızın hoş kokmasına yardımcı olan ürünler aynı zamanda tüylerinin daha parlak ve canlı görünmesine olanak sağlar.

Kedi Kokusunu Ne Giderir?

Temizlik ve hijyen konusunda kurallara oldukça uyan kediler, bazı özel zamanlarında idrarını evin belirli bölgelerine yaparak kötü kokuya sebep olabilirler. Kedi kokusunu ne giderir diye merak ediyor olabilirsiniz. Kedi koku giderici ürünlerle ev ve yaşam alanlarınızda hem hijyen sağlayabilir hem de daha güzel kokmasını sağlayabilirsiniz.

Koku giderici ürünler başlıca şu şekilde sıralanmaktadır:

●     Sprey

●     Yüzey temizleyici

●     Deodorant

●     Oda kokusu

●     Mendil

Koltuk, halı ve yüzeylere sprey sıkarak hem temizleyebilir hem de kötü kokuyu önleyebilirsiniz. İçerikleri insan ve hayvan sağlığına zarar vermeyen ürünler oldukça kullanışlıdır. Dil, pati ve burun gibi organların dostu olan bu ürünler, tahrişe sebep olmaz. Seyahat halinde istenmeyen durumlarla karşılaşıldığında pratik çözümler üretir ve ayrıca hijyenik özellikleri ile sayesinde mikrop ve parazitlere karşı koruyuculuk sağlar.

Kedi Kokusu Nasıl Giderilir?

Hayvanlardan kaynaklı oluşan kokular, hayvan sahipliğinin bir parçasıdır. Fakat evinizi hoş kokulu bir alan haline getirmek için bu istenmeyen kokulardan kurtulmanın bazı yöntemleri bulunuyor.

Kokulardan kurtulmak istiyorsanız evinizi düzenli olarak süpürmek iyi bir fikirdir. Kediler, süpürülmezse düzenli olarak birikecek saç, kir, kepek ve diğer kalıntıları halı üzerinde bırakabilir. Bu kalıntıların ise kokuları halıya sinecek ve ortadan kaldırılması daha da zorlaşacaktır.

Evcil hayvanınızın kirlettiği bölgeyi önce sirke ile temizlemek bir diğer seçenektir. Sirke ile temizleme, dışkıdaki ürik asidi parçalayıp buharlaştıracak ve eviniz kötü kokudan arınmasına yardımcı olacaktır.

Sirke ve enzim temizleyiciler parke zeminler, halılar, şilteler gibi  tüm yüzeylerde kullanılabilir. Fakat döşeme ve kumaş türlerinin temizleyicilerden farklı şekilde etkilenebileceğini unutmamak gerekir. Bu nedenle herhangi bir işlem yapmadan önce daima küçük bir alanda test etmeniz tavsiye edilir.

Kedi Tuvaleti Kokusunu Giderme Tavsiyeleri

Evde kedi beslerken en önemli problemlerden birisi tuvalet kokusunu önlemektir. Kediler genelde tuvaletlerini yaptıktan sonra kapatmak isterler. Yaşam alanlarında uygun yerlere bırakılan kedi kumları onlar için çok önemlidir. Haftada bir defa kumları değişerek daha hijyenik bir ortam oluşturabilirsiniz.

Kediler için özel üretilen koku giderici ürünleri kumun üzerine sıkarak hem kedinin hem de kumun yaymış olduğu kötü kokuyu önleyebilirsiniz. Özel içerikleri sayesinde kedinizin ve etrafın uzun süre boyunca güzel kokmasına yardımcı olur.

Yaşam alanlarınızı paylaştığınız kediler neden kokar diye merak ediyor olabilirsiniz. Kendi kendilerini temizleme mekanizmaları oldukça gelişmiş olan bu canlılarda dayanılmaz kokular olması normal değildir. Eğer evcil hayvanınız kötü kokuyorsa bunun başlıca sebepleri arasında; 

●     Ağızdan kaynaklanan,

●     Kuyruktan gelen,

●     Kulak enfeksiyonlarından

●     Cilt hastalıklarından

●     İdrardan kaynaklanan kokular yer almaktadır.

Gerekli kontrollerini yaptıktan sonra kötü kokunun önüne geçebilirsiniz. İdrar ya da dışkıdan kaynaklı bir koku ise kedi tuvaleti koku giderici ile sorunu önleyebilirsiniz. Kullanımı oldukça kolay olan ürünler hızlı ve pratik çözümler üretir. Koku gidermesinin yanında siz ve kediniz için daha hijyenik bir ortam sunar. Kumun üzerine, kedinizin tüylerine rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Birbirinden farklı koku çeşitleri arasından okyanus, çilekli, bebek pudralı, bahar esintisi popüler olarak tercih edilir. 

Sprey ya da toz halinde satılan ürünler hem yaşam alanlarınızın atmosferini değiştirir hem de sevimli dostlarınızın daha temiz kokmasını sağlar. İçerikleri kedilerin sağlığını tehdit edici unsurlar bulunmaz. Kötü kokuları önlediği gibi kedinizin tüylerinin daha canlı ve parlak görünmesine yardımcı olur.

Ayrıca tuvalet temizliği için beyaz sirk veya elma sirkesi kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken eşit miktarda sirke ve suyu bir sprey şişesinde karıştırmak ve solüsyonu etkilenen bölgeye püskürtmektir.

Kedi Koku Giderici Spreyler

Kediler ne kadar sevimli olursa olsun, tuvalet konusunda sahiplerini yorma potansiyeline sahiptir. Kedi kumu, sahipleri için hayatın bir gerçeğidir, ancak tuvalet kutusu kokuları bunaltıcı olabilir.

 Tuvalet kutusu kokularını ortadan kaldırmak ve evinizi hoş kokulu bir yer haline getirmek için sprey kullanmayı deneyebilirsiniz. Kedi idrarı koku giderici ürünlerini, tuvaletin içerisine sıkarak temizliğini gerçekleştirebilirsiniz. İdrar, kusmuk, dışkı ve salya dahil her türlü evcil hayvan lekesini çözebilen bu spreyler, halı, zemin, mobilya ve kumaş gibi birden fazla yüzeyde de kullanılabilir.

Spreyleri, kötü kokuları gidermek için tuvalet kutularına sıkabilirsiniz. Koku giderici olarak sprey kullanmayı planlıyorsanız, üzerinde kullanacağınız malzemede iz bırakmayacağından veya malzemenin solmasına yol açmayacağından emin olmalısınız.

 Güçlü formüller ile üretilen yeni nesil spreyler; inatçı lekeleri çözen, kaldıran ve kokularla savaşan kimyasallar içerir. Ayrıca bazı spreylerin kendi kokuları da bulunur. Bu sayede hem kötü tuvalet kokusundan kurtulabilir hem de odanın ferah kokmasını sağlayabilirsiniz.

Kedi dışkısı ve idrarı için spreyleri deneyebilirsiniz. Özellikle parfümlü ürünler, kedi idrar kokusu giderici sprey kullananlar tarafından popüler olarak önerilmektedir. İdrar koku giderici çözümler, doğrudan kedi idrarı üzerinde kullanılabilir ve herhangi bir karıştırmaya ihtiyaç duymaz.

Kedi Kokusu Sprey ile Gider mi?

Son derece titiz ve temiz olan kediler hormonal veya enfeksiyonlara bağlı olarak çişleri kokabilir. İdrar kaçırma veya idrara çıkmayı kontrol edememe gibi problemler yaşayabilir. Kediniz idrar ve dışkı gibi kokuyorsa kedi çişi koku giderici sayesinde kokulardan kurtulabilirsiniz.

Koku gidermesinin yanında hijyen ve temizlik sağlayan ürünler size ve kedinize daha sağlıklı bir ortam sunar. Kedi kumu, halı, koltuk gibi zeminlerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. DIşkı, kusmuk gibi leke veya izleri de temizler.

Özel olarak üretilen ürünler aynı zamanda kumun daha uzun süre kullanılmasını sağlar. Kullanılmış kum üzerinde kokuyu hızlı bir şekilde hapseder. Toz veya sprey şeklindeki çeşitleriyle  kullanımı oldukça kolaydır. Yüksek koku emme kapasitesine sahip ürünler içeriğinde bulunan parfümler sayesinde bulunduğunuz ortama ferahlık sağlar.

Sağlıkları için zararlı bileşenler içermeyen koku gidericiler kediler kumlarını yadırgamadan kullanılır. Sevimli dostlarınızın patilerinin ve tüylerinin hızlı bir şekilde temizlemenize yardımcı olur. Bakteri ve mantarların oluşumunu önler. Kimyasal kalıntı bırakmadan temizlik ve hijyen sağlar.

Kötü Kokuyu Gideren Kedi Kumları

Evde kedi beslerken akla ilk gelen sorunlar arasında kötü koku ve tüylerin etrafa dağılması gibi problemler yer alır. Evcil hayvanınız, uygun bir yere bırakacağınız kedi kumu ile idrar ve dışkısını rahatça yapabilir. Kedi kumu koku giderici kullanarak da tuvalet kabının olduğu alandaki kötü kokuları önleyebilirsiniz. 

Kum içerisine karıştırarak ya da sprey gibi çeşitleri ile kötü kokulardan kurtulabilirsiniz. Topaklanamayı önler ve kumun daha uzun süre kullanılmasını yardımcı olur. Günlük kullanım için uygun olan ürünler evinizin daha ferah ve temiz kokmasını sağlar.

Kedi kokusu giderici olarak üstün özelliklere sahip kedi kumlarını tercih edebilirsiniz. Özel olarak formüle edilmiş bu ürünler, kedi kumu kokusunu yakalayıp ortadan kaldırabilir. Amonyak önleyici olarak bilinen aktif kömür ile 10 günlük koku kontrolüne sahip olan kedi kumları, hem daha temiz yüzeyler hem de daha temiz hava için tercih edilebilir.

Kediler İçin Tuvalet Eğitimi

Kediler çok zeki hayvanlardır ve birçok şeyi yapmak için eğitilebilirler. Kedinize birkaç adımda tuvalet eğitimi vermek de mümkündür. Tuvalet eğitimi süreci, kedinizin davranışını şekillendirecek ve tuvaleti daha doğru bir şekilde kullanmaya yönlendirecektir.

 Beş adımlık süreç ile kedinize doğru bir tuvalet eğitimi verebilirsiniz:

  1. Kedinizin tuvalet kutusunu evdeki tuvaletin hemen yanında bir yere taşıyın. Kedinizin bu tuvaleti kullanırken rahat olduğundan emin olun ve yeni yerine alışması için gerekli olduğunu düşündüğünüz sürece evdeki tuvaletin yanında tutun.

  2. Tuvalet kutusunun yüksekliğini kademeli olarak yükseltin.

  3. Tuvalet kutunuzu bir “eğitim kutusu” ile değiştirin. Fakat eğitim kutusunun kedinizin ağırlığını taşıyabileceğinden emin olun.

  4. Her seferinde sadece tuvaleti kullanmasını isteyerek kedinizi normal tuvalete geçirin. Ayrıca kediniz tarafından her kullanımdan sonra tuvaleti yıkayın. Kirli bir yüzeye tekrar gelmeyeceği için eğitimi zorlaştırabilir.

Tüm bu aşamalardan sonra evcil hayvanınıza ödül vermeyi ihmal etmeyin. Kedinizi doğru yapılmış bir iş için ödüllendirmek, başarısını kanıtlamak için önemlidir.

Kediler Tuvalet Kutusunu Neden Kullanmaz?

Kediler genellikle bir sağlık sorunu, evdeki değişikliklerle ilgili rahatsızlık veya tuvalet kabındaki duydukları memnuniyetsizlikleri hakkında sahibini bilgilendirmek için kutusunun dışına çıkar.

Kısırlaştırılmamış erkek kediler, bölgelerini işaretlemek için ve kısırlaştırılmamış dişiler, erkek kedilere kızgın olduklarını bildirmek için idrar bırakır. Bu yüzden kedi idrar kokusunu başlamadan durdurmak isterseniz kısırlaştırmayı düşünebilirsiniz.

Kedi idrar koku giderici olarak çeşitli spreyler kullanmayı tercih edebilirsiniz. Kedi idrarını ne kadar çabuk temizlerseniz, kokudan o kadar çabuk kurtulur ve kedinizin tekrar o noktaya işemesini engelleyebilirsiniz. Kedi idrar kokusunu nötralize etmek için parfüm veya oda kokularını kullanabilirsiniz. 

Evcil hayvanınızın tuvalet kutusu idrar kokuyorsa kedinizi rahatsız edebilir. Bu durumda ise kirli kuma tuvalet yapmak yerine uygun olmayan başka bir yeri kirletebilir. Temiz kum ve tuvalet kutusu, evinizdeki idrar kokusunu azaltır. Ayrıca kedinizi halı, zemin veya yatak üzerini değil, tuvalet kutusunu kullanmaya teşvik eder.

 Tuvalet kutusunu günde en az bir kez temizlemek, kokusunu azaltmanın önemli adımlarından biridir. Ayrıca kedinizin kutusunu haftada bir ve tuvalet kutunuzu yılda bir kez değiştirmeniz tavsiye edilir.

Kedilerde Tuvalet Eğitimi Ne Zaman Başlar?

Doğumdan sonraki ilk birkaç hafta içinde anne kediler yavrularını uyararak eğitir ve onları temizlerler. Bu süre zarfında yavru kedilerin tuvalet kutularına ihtiyacı yoktur. Ancak yaklaşık 4 haftalıktan itibaren kedi kumu eğitimine başlayabilirsiniz. Bu, yavru kedilerin sütten kesilmeye başladığı zamana denk gelmektedir.

Daha büyük bir yavru veya yetişkin bir kediyi sahiplenirseniz, eve getirir getirmez tuvalet eğitimine başlamak doğru olacaktır. Bu kediye özel bir tuvalet kutusu ve kedi kumu alabilir ve evdeki tuvalete yakın bir yere yerleştirebilirsiniz.

₺154,90 KDV Dahil
₺163,00 KDV Dahil
%5 İndirim
%5İndirim
Ücretsiz Kargo
₺151,90 KDV Dahil
₺182,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek ve sizlere daha iyi hizmet verebilmek için internet sitemizde yasalara uygun çerezler kullanılmaktadır. Sitemizde kalarak çerezlere izin vermiş olursunuz. Detaylı bilgi için KVKK bilgilendirme metnine buradan ulaşabilirsiniz.