Yetişkin Kedi Maması

Kediler, hayatlarındaki ilk 12 aylık dönemden sonra yavruluktan yetişkinliğe adım atarlar. Bu gelişim beraberinde bazı farklılıklar da getirir. Bu farklılıklar genelde kedilerin beslenme düzenlerinde gözlemlenir. Yetişkin kedi maması ne zaman verilir? sorusunun cevabı olarak; ilk 12 aylık süreçte süt tozları ve yavru kedi mamalarıyla beslenen kediler, bu süreçten sonra artık yetişkin kedi maması ürünleriyle beslenmeye hazır hale gelirler.

Tabii ki bu; takibi sıkı yapılması ve oldukça dikkatli olunması gereken, hassas bir geçiş sürecidir. Her kedi sahibi de böylesine hassas bir süreçte kedisinin en iyi şekilde beslenmesini ister. Biz de isteklerinizi yerine getirmek için Uygun Petgross Online Evcil Hayvan Ürünleri Mağazası olarak birbirinden kaliteli yetişkin kedi maması ürünlerini siz değerli evcil hayvan sahipleriyle buluşturuyoruz.

Yetişkin Kedi Maması Çeşitleri Nelerdir?

İçeriklerine göre birçok farklı çeşidi (kırmızı etli, sebzeli, balıklı vs.) bulunsa da; diğer kedi mamaları gibi yetişkin kedi mamaları da formlarına göre kuru ve yaş olmak üzere 2 çeşitte karşımıza çıkar. Yaş mamalar adından da anlaşılacağı gibi sulu ve kıvamlıdır. Buna bağlı olarak kedinizin sıvı ihtiyacının da giderilmesini sağlar. Bu sayede böbrek ve idrar yolu sorunlarının önüne geçilmiş olur. Fakat yaş kedi maması oldukça yoğun bir aromaya ve kokuya sahiptir. Yani her kedi için uygun olmayabilir. Ayrıca tek başına sürekli tüketilirse kedinizin diş sağlığını olumsuz yönde etkileyecektir.

İşte tam bu noktada kuru kedi maması devreye girer. Kuru kedi mamaları; pürüzlü yüzeyleri sayesinde, kedilerin dişlerinde oluşan tartarları temizleme konusunda yardımcı olarak; diş sağlığının korunmasında önemli bir role sahiptir. Ayrıca kuru kedi mamaları uzun süre bozulmadan mama kabında durabilir. Bu sayede kediler sahiplerine bağlı kalmadan, canları istediği zaman beslenir. Daha sık sık ve az miktarda beslenmek sindirim sistemleri için faydalı bir durumdur. Ayrıca kuru kedi mamalarının uzun süre bozulmaması; kedi sahiplerine hem zaman, hem de para tasarrufu sağlar. Kedinizin diyetinde ikisine de yer vermek isteyebilirsiniz. Eğer kedinizin bir sağlık sorununu etkilemiyorsa; yaş ve kuru kedi mamalarının diyetlerinin bir parçası olmasında bir sakınca yoktur.

Bunların yanında yetişkin kedi ödül maması adı verilen bir kategori de vardır. Ödül mamaları; bisküvi, kuru et parçaları, sıvı veya çubuk formlarında bulunur. Adından da anlaşılacağı gibi yetişkin kedi ödül mamaları, bir öğünü tam olarak karşılamak yerine kedinizi ödüllendirmek için vereceğiniz mamalar olmalıdır. Ayrıca bu mamalar kedinizin eğitiminde de onu ödüllendirmek için kullanılabilir.

Yetişkin Kedi Yavru Kedi Maması Yerse Ne Olur?

Yavru kediler, gelişim sürecinde yetişkin kedilerden daha fazla besine ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden yavru kedi mamalarında, yetişkin kedi mamalarına göre daha fazla protein ve yağ asidi bulunur. Yavru kediler büyümek için çok fazla enerjiye ihtiyaç duyarlar. Bu enerjiyi de yüksek yağ asidi ve protein içeren yavru kedi mamalarından alırlar. Ayrıca yavru kediler bu dönemde çok fazla vitamin ve minerale de ihtiyaç duyar. Bu yüzden yavru kedi mamaları, yetişkin kedi mamalarına göre daha fazla vitamin ve mineral içerir. Yani genel olarak yavru kedi mamaları, yetişkin kedi mamalarına göre porsiyon başına daha çok enerji içerir.

Bir yetişkin kedi, yavru kedi maması yerse; olumsuz etkilerin anında gözükmesi beklenemez. Fakat yetişkin bir kedinin; yavru kedi mamasını düzenli tüketmesi halinde, harcadığı besinden fazlasını tüketeceği için başta obezite olmak üzere birçok sağlık sorunuyla karışılaşılabilir. Yani yetişkin bir kedinin yavru kedi maması tüketmesi sağlığı açısından sakıncalıdır. Ama bu duruma karşı bir istisna var. Hamlie veya emziren yetişkin kediler de yavru kediler gibi çok enerjiye ihtiyaç duyduğundan; yavru kedi maması ile beslenmelerinde bir sakınca yoktur. Hatta yavru kedi maması, bu durumda olan kediler için doğru tercih olacaktır.

Yavru kedi yetişkin maması yerse ne olur? sorusunun cevabı olarak; yetişkin kedi mamaları da yavru kedi mamalarına göre içerik yönünden daha fakir olduğundan, yavru kediler besin ihtiyaçlarını tam olarak karşılayamazlar. Bu durum yavru kedilerin büyüyüp gelişmesine kötü yönde etki eder ve yetişkin kedi mamasıyla beslenen yavru kedilerde çeşitli sağlık sorunları ortaya çıkabilir.

Yetişkin Kedi Maması Nasıl Seçilir?

Yetişkin kedi için özel olarak üretilen mamalar “Yetişkin Kedi Maması” kategorilerinde bulunur, öncelikle mamayı doğru yerde aradığınızdan emin olmanız gerekir. Sonrasında mama seçimi yaparken kedinizin sağlık sorunları (alerji vs.) göz önünde bulundurulması gerekir. İçeriğinde kedinizin bir sağlık sorununu tetikleyecek ürünler bulunan mamaları tercih etmek iyi sonuçlar doğurmayabilir. Kedilerde genelde; süt proteini, soya fasulyesi, buğday, sığır eti, yumurta, at eti, piliç eti, domuz eti ve bazı balık türlerine karşı alerjik durum görülebilir. Bu ve benzeri durumlarda, bir veteriner hekimden tavsiye alınarak mama seçimi yapılması daha uygun olacaktır.

Kedinizin sağlıklı ve kaliteli bir şekilde hayatını devam ettirebilmesi için tükettiği kedi mamasının da yeterince kaliteli ve zengin içerikli olup, kedinizin tüm besin ihtiyacını karşılaması gerekir. Bütün bunların yanında, kedi maması seçimi yapılırken; kullanılan teknik, hammaddeler, markanın verdiği güven ve buna bağlı olarak da fiyatlandırmalar kedi sahiplerinin dikkat ettiği bazı özelliklerdir.

Kediler doğaları gereği etçil beslenmeye yatkın olan canlılardır. Bu yüzden kırmızı etli, balıklı, tavuklu yetişkin kedi maması ürünlerini tercih etmek isteyebilirsiniz. Bu tür mamalar kedinizin tüm protein ihtiyacını karşılamaya yeterlidir. Üstelik tavuklu kedi mamalarının fiyatı diğerlerine göre daha uygun olduğundan ve daha sık indirime girdiğinden bütçeniz için de rahatlatıcı ve kediniz için lezzetli bir seçenek olacaktır. Bunun yanında, balıklı kedi maması da kedilerin vücudundaki fosfor ve kalsiyum dengesini sağlamak için kullanılabilir. Eğer kedinizin kemik gelişiminde bir sorun varsa, veteriner hekiminizin önerisi de balıklı kedi maması ürünlerini tercih etmeniz yönünde olacaktır. Ayrıca balıklı yetişkin kedi mamaları deri ve tüy sağlığının korunmasına da yardımcı olur.

Bazı nedenlerden dolayı kedi maması değiştirmek zorunda kalıyor olabilirsiniz. Kediniz yavruluktan çıkıp yetişkinliğe adım atıyor olabilir. Yaş, kuru veya ikisini de barındıran bir beslenme düzenine geçiş yapmak istiyor olabilirsiniz. Kediniz, sağlık sorunlarına bağlı olarak özel bir diyete girmek zorunda kalıyor olabilir. Hangi nedenden dolayı kedinizin mamasını değiştiriyor olursanız olun bu; yakından takip edilmesi gereken, hassas bir süreçtir. Kedi maması değişimi sürecinde, eski mamayı bir anda kesip yeni mamayı vermek yerine; bir süre ikisi birlikte verilip kedinin alışmasını beklemek daha doğru olacaktır.

Kedi mamaları, markalara da bağlı olarak lezzetleri bakımından çok değişiklik gösterdiğinden; ilk aşamada kediniz için doğru mamayı bulmak biraz zorlayıcı olabilir. Daha düşük gramajlı ürünleri tercih etmek; bu durumdaki kedi sahipleri için daha faydalı olacaktır. Örneğin; düzenli olarak enjoy tavuklu yetişkin kedi maması 15 kg ürününü satın alan bir yetişkin kedi sahibisiniz ve nd yetişkin kedi maması ürününe geçiş yapmak istiyorsunuz. Bu durumda 1,5 kg gibi düşük gramajlı ürünleri tercih ederek kedinizin tepkisini ölçebilirsiniz. Bu tercih, bütçeniz açısından da daha uygun olacaktır.

En İyi Yetişkin Kedi Maması Markaları

Yetişkin kedi mamaları, içerikleriyle olduğu gibi markalarına göre de çeşitlendirilebilir. Uygun Petgross Online Evcil Hayvan Ürünleri Mağazası olarak sitemizde sunduğumuz tüm markalar bilindik ve prestijli markalardır. En iyi birkaç yetiskin kedi mamasi markasından bahsetmek gerekirse:

Enjoy Yetişkin Kedi Maması

Enjoy yetişkin kedi maması, yetişkin kediniz için özel olarak hazırlanmış zengin içeriğiyle sitemizde yer almaktadır. Enjoy yetişkin kedi maması ürünleri herhangi bir katkı maddesi içermez. Bir adet Enjoy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması 15 kg ürünü; kedinizin kan dolaşımında, tüy yapısında, kas ve deri gelişiminde önemli rol oynayan aminoasitler ve proteinler içerir. Ayrıca içeriğinde %27 oranında ham protein ve %10 oranında ham yağ bulunur. Bu değerler, yetişkin kedinizin besin ihtiyacını karşılamak için yeterli seviyededir. Ayrıca Enjoy Tavuklu Yetişkin Kedi Maması 15 kg ürünü, içerdiği A,C,D ve E vitaminleri sayesinde yetişkin kedinizin bağışıklık sistemini de güçlendirir.

Royal Canin Yetişkin Kedi Maması

Royal Canin yetişkin kedi maması, kedinizin sağlığını koruyarak daha dengeli bir şekilde beslenmesi üzerine şekillenen bir hedefe yönelik ürünler sunmasıyla öne çıkar. Royal Canin ürünlerinin hiçbirinde katkı maddesi ve kedinizin sağlığını tehdit edecek bir içerik bulunmamaktadır. Örneğin; bir Royal Canin Fit 32 Yetişkin Kedi Maması 15 Kg ürünü %32 ham protein ve %15 oranında yağ içerir. Bu da yetişkin kedinizin ihtiyacı olan tüm besin açığını karşılar. Ayrıca bir Royal Canin Fit 32 Yetişkin Kedi Maması 15 Kg ürünü içerdiği A,D ve E vitaminleriyle; kedinizin gelişimine ve bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur.

Proplan Yetişkin Kedi Maması

Proplan yetişkin kedi maması, tavuklu ve balıklı ürünleriyle öne çıkmaktadır. Hiçbir proplan yetişkin kedi maması ürünü katkı maddesi veya kedinizin sağlığını tehdit edecek bir ürün içermez. Bir Pro Plan Somonlu Yetişkin Maması 3 kg ürünü, %36 oranında protein ve %16 oranında yağ içerir. Bu oranlar yetişkin kedinizin besin ihtiyacını karşılamak için gayet yeterlidir. Ayrıca Pro Plan Somonlu Yetişkin Maması 3 kg ürünü, yetişkin kedinizin tüy yumağı oluşumunu da kontrol eder. Deri ve tüy sağlığının korunmasına yardımcı olur. Ayrıca mama, taurin gibi önemli aminoasitleri de barındırarak yetişkin kedinizin bağışıklık sisteminin korunmasına yardımcı olur.

ND Yetişkin Kedi Maması

ND yetişkin kedi maması, zengin içerikli ve çok çeşitli olmasıyla öne çıkan bir yetişkin kedi maması markasıdır. ND markası, sebze ve hayvansal proteini bir arada kullanmasıyla bilinir. Kuzulu ve yaban mersinli, ringa balıklı ve portakallı, morina balıklı ve portakallı, bıldırcın etli ve bal kabaklı, ördek etli ve bal kabaklı; ND yetişkin kedi maması çeşitlerinden bazılarıdır. ND yetişkin kedi maması ürünleri, içeriklerindeki protein ve yararlı yağ asitleriyle beraber yetişkin kedinizin tüm besin ihtiyacını karşılamak için özel olarak hazırlanmıştır.

Yetişkin Kedi Maması Fiyatları Ne kadar?

Yetişkin kedi maması ürünleri; mamanın içeriği, mamanın markası ve paketin gramajına göre değişkenlik gösterdiğinden belli bir fiyat aralığı vermek mümkün olmayabilir. Örneğin; bir yetişkin kedi maması 15 kg ürününün fiyatının, bir yetişkin kedi maması 3 kg ürününün fiyatından fazla olması normaldir. Ya da kırmızı et içerikli bir mamanın fiyatı, tahıl ve sebze içerikli bir mamanın fiyatından fazla olabilir.

Fakat fiyat konusunda endişelenmenize gerek yok. Uygun Petgross Online Evcil Hayvan Ürünleri Mağazası olarak; uygun fiyatlı ve kaliteli birçok ürünü, yüksek indirim oranları ve avantajlı fiyatlarla siz değerli kullanıcılarımıza sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Siz de kedinizin sağlıklı ve mutlu yaşaması için sitemizde bulunan birbirinden kaliteli ürünleri tek tıkla satın alabilirsiniz.

Yetişkin Kedi Maması Sıkça Sorulan Sorular

Yavru kediniz 12 ayı doldurduğunda yetişkin mamasına geçiş yapmaya hazır olacaktır. Yetişkin mamaya geçerken yavru mama ile birlikte karıştırarak vermeyi ihmal etmeyin. Yavu mamadan direkt olarak yetişkin mamaya geçmek sindirim sisteminde sorunlara yol açabilir.

En iyi kedi maması markaları ve çeşitleri; Hill's, Pro Plan, Mera, Royal Canin, N&D ve LaVital özellikle kas ve eklem gelişimi, idrar ve sindirim sorunları, tüy problemi, kilo kontrolü, ağız ve diş sağlığı başta olmak üzere kaliteli besin değerlerine sahip kedi mamaları arasında yer almaktadır.

Açık mamaların kedinizin yaşamına sağlıklı bir katkı sağlaması için saklama koşullarının çok iyi olması gerekmektedir. Bayatlamış, tarihi geçmiş veya içerisinde vitamin ve minerallerin kaybolmamış olması gerekmektedir. Açık mamanın taze olup olmadığını tam olarak anlaşılmadığı için açık mamayı kedileriniz için tercih etmemeniz gereklidir.

Kediler çok fazla mama yerse obezite, şeker hastalığı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Kedinizin çok fazla yemek yediğini gözlemliyorsanız, yemek yedikten sonra kabında kalan mamaları alabilirsiniz. Yemek yeme düzenini kendiniz kontrol etmeniz gereklidir. Yemek yediği halde kilo veriyorsa veterinerinize danışmanızda fayda vardır.

İyi hazırlanmış bir kuru mama, yetersiz ve düşük kalite yaş mamalardan daha sağlıklıdır. Kuru mamalar kedilerin hayatları boyunca yetecek vitamin, mineral, diş sağlığı ve temizliği için özel olarak hazırlanmıştır. Kediniz ömrünün sonuna kadar aynı kuru mama ile beslense bile herhangi bir sağlık problemi yaşamaz.

₺171,90 KDV Dahil
₺214,99 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺359,90 KDV Dahil
₺432,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺808,90 KDV Dahil
₺1.119,90 KDV Dahil
%28 İndirim
%28İndirim
Ücretsiz Kargo
₺315,90 KDV Dahil
₺414,90 KDV Dahil
%24 İndirim
%24İndirim
Ücretsiz Kargo
₺338,90 KDV Dahil
₺444,90 KDV Dahil
%24 İndirim
%24İndirim
Ücretsiz Kargo
₺187,90 KDV Dahil
₺234,90 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺181,90 KDV Dahil
₺224,90 KDV Dahil
%19 İndirim
%19İndirim
Ücretsiz Kargo
₺1.119,90 KDV Dahil
₺1.549,90 KDV Dahil
%28 İndirim
%28İndirim
Ücretsiz Kargo
₺364,90 KDV Dahil
₺456,00 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺367,90 KDV Dahil
₺461,00 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺199,90 KDV Dahil
₺244,90 KDV Dahil
%18 İndirim
%18İndirim
Ücretsiz Kargo
₺555,90 KDV Dahil
₺750,00 KDV Dahil
%26 İndirim
%26İndirim
Ücretsiz Kargo
₺143,90 KDV Dahil
₺180,00 KDV Dahil
₺1.169,90 KDV Dahil
₺1.580,00 KDV Dahil
%26 İndirim
%26İndirim
Ücretsiz Kargo
₺144,90 KDV Dahil
₺176,00 KDV Dahil
₺144,90 KDV Dahil
₺176,00 KDV Dahil
₺129,90 KDV Dahil
₺176,00 KDV Dahil
₺163,90 KDV Dahil
₺204,99 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺171,90 KDV Dahil
₺214,99 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺307,90 KDV Dahil
₺399,99 KDV Dahil
%23 İndirim
%23İndirim
Ücretsiz Kargo
₺171,90 KDV Dahil
₺214,99 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺699,90 KDV Dahil
₺919,99 KDV Dahil
%24 İndirim
%24İndirim
Ücretsiz Kargo
₺284,90 KDV Dahil
₺369,99 KDV Dahil
%23 İndirim
%23İndirim
Ücretsiz Kargo
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek ve sizlere daha iyi hizmet verebilmek için internet sitemizde yasalara uygun çerezler kullanılmaktadır. Sitemizde kalarak çerezlere izin vermiş olursunuz. Detaylı bilgi için KVKK bilgilendirme metnine buradan ulaşabilirsiniz.