Kedi Mamaları Hakkında Merak Edilenler

Her kedi sahibi, kedisinin rahat ve iyi şekilde yaşamasını ister. Tabii ki bu çok aşamalı ve tüm aşamaların birbiriyle bağlantılı olduğu bir süreçtir. Bir kedinin hayat kalitesini en çok etkileyen faktörlerden birisi mama seçimidir. Kedinize uygun mamayı seçmek her zaman çok kolay olmayabilir. Kedinin yaşı, sağlık sorunları (alerji, hastalık vs.), damak tadı, kedi mamasında kullanılan malzemeler ve hatta kısırlık durumu bile kedi maması seçiminizi etkileyecektir. Fakat endişelenmeyin. “Kedi maması nasıl seçilir?”, “Hangi kedi maması daha iyi?”, “Yaş kedi maması mı, kuru kedi maması mı?”, “Kedi maması alınırken nelere dikkat edilmelidir?”, “Kedi maması fiyatları ne kadar?” gibi sorularınıza çözüm bulmak ve en iyi kedi maması ürünlerini size sunmak için Uygun Petgross Online Evcil Hayvan Ürünleri Mağazası olarak hizmetinizdeyiz.

   Kuru ve Yaş Kedi Mamaları

Kedi mamaları, kıvamlarına göre yaş ve kuru olmak üzere ikiye ayrılır. Kedi sahipleri de kedilerini beslemek için öncelikle hangi tür kedi mamasının daha uygun olacağını düşünürler. 

Bir kedi maması seçilirken; sadece kedinin iyi bir şekilde beslenmesine odaklanılmamalı, aynı zamanda beslenme planı da düşünülmelidir. Bu durumda önemli olan bir diğer nokta da kedinin ne ile beslenmek istediğidir. Üst paragrafta açıkladığımız gibi sağlık sorunları kedi maması seçiminde önemli bir etkenken; doğru kedi maması seçimi oluşabilecek sağlık sorunlarının da önüne geçer. Yaş mama koku ve aroma olarak yoğundur. 

Damak tadı yönünden seçici kedilerce tercih edilir. Yaş mama, kedinizin su ihtiyacını da gidermesine yardımcı olur. Böylece böbrek ve idrar yolu sorunlarının da önüne geçilmesinde önemli rol oynar. Fakat sürekli tüketilirse kedinizin diş sağlığını olumsuz etkileyebilir. Kuru mamanın en büyük avantajlarından birisi tüm gün bozulmadan mama kabında durabilmesidir. Bu durum; hem kedi sahipleri için bir kolaylık sağlar, hem de kediler sık sık besleneceği için daha düzenli bir beslenme alışkanlığına sahip olurlar. 

Kuru mamalar, pürüzlü yüzeyleri sayesinde kedinizin dişlerindeki tartarları temizleme konusunda yardımcı olarak diş sağlığının korunmasını sağlar. İki tip kedi maması da çeşitli avantajlar sağladığı için kedinizi -aynı anda olmasa da- her ikisiyle de beslemeyi düşünebilirsiniz. Tabii ki ne zaman kuru ne zaman yaş mama yemek istediğine yine kediniz karar verecektir.

Kedi Maması Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

   Kedilerin sağlıklı ve kaliteli bir şekilde hayatını devam ettirebilmesi için tükettiği mamanın içerik olarak zengin olması gerekir. Bunun yanında markalar da kedi maması seçimi konusunda çok belirleyici bir faktördür. 

Proplan kedi maması, Whiskas kedi maması, Enjoy kedi maması, Felicia kedi maması, ND kedi maması, Hills kedi maması ve Royal Canin kedi maması; sektörün önde gelen markaları olarak örnek gösterilebilir. Kedi maması yapılırken kullanılan teknik, hammaddeler, markanın verdiği güven ve buna bağlı olarak da fiyatlandırmalar kedi sahiplerinin dikkat ettiği bazı özelliklerdir. Kediler, doğaları gereği et ağırlıklı bir beslenme düzenine sahiptir. 

Etli kedi maması, kedilerin ihtiyaç duyduğu proteini sağlamak için tercih edilebilir. Bunun yanında, balıklı kedi maması da kedilerin vücudundaki fosfor ve kalsiyum dengesini sağlamak için kullanılabilir. Eğer kedinizin kemik gelişiminde bir sorun varsa, veteriner hekiminizin önerisi de balıklı kedi maması ürünlerini tercih etmeniz yönünde olacaktır. 

Tavuklu kedi maması ürünleri de fiyat olarak diğerlerine göre daha uygun ve çoğunlukla indirimde olan ürünler olduğundan; kediler ve sahipleri için uygun birer tercih olabilirler. Ayrıca sığır eti kullanılan kedi maması ürünleri her kedinin bünyesine uygun olmadığından, tavuklu kedi maması ürünleri tercih edilebilir. Genel olarak protein bazlı ürün (et, balık, tavuk) kullanılan kedi mamalarının seçimi kedilerin kilo, yaş ve cinsiyetleri dikkate alınarak yapılır. Yani yavru kedi maması, yetişkin kedi maması, yaşlı kedi maması ve kısırlaştırılmış kedi maması için farklı tercihler yapmak gerekir. Örneğin yavru kediler için vitamin, mineral ve protein bakımından zengin kedi mamaları tercih etmek, kedilerin büyüme süreçlerine olumlu bir katkı sağlar. 

Kilo problemi yaşayan kediler için de karbonhidrat oranı yüksek mamalar tercih etmek, kedinin içinde bulunduğu durumu olumsuz etkileyebilir. Bu sebeple, karbonhidrat oranı düşük ve genelde lif oranı yüksek mamalar tercih etmek; kilo problemi yaşayan kediler için daha uygun olacaktır. Sindirim problemi yaşayan kediler için de yüksek lif oranına sahip kedi mamaları; daha uygun bir seçenek olacaktır.

   Çeşitli nedenlerden dolayı kedi maması değiştiriyor olabilirsiniz. Yavru kediniz, yavru kedi mamasından yetişkin kedi mamasına geçmeye hazır olabilir. Yaş, kuru veya ikisini de barındıran karışık bir beslenme düzenine geçmek istiyor olabilirsiniz. Kediniz, sağlık sorunlarına bağlı olarak özel bir diyete girmek zorunda olabilir. Hangi durumda olursanız olun bu; çok dikkatli izlenip, yakından takip edilmesi gerekilen bir süreçtir. 

Kedi maması değişimi sürecinde, eski mamayı bir anda kesip yeni mamayı vermek yerine; bir süre ikisi birlikte verilip kedinin alışmasını beklemek daha doğru olacaktır. Ayrıca kedi mamaları, lezzetleri açısından çok değişkenlik gösterdiğinden; ilk etapta kediniz için doğru olan mamayı bulamayabilirsiniz. Bu yüzden; kedi maması 15 kg ürünleri yerine daha düşük gramaja sahip, kedi maması 2 kg gibi ürünleri tercih etmek bu durumda daha uygun bir seçenek olacaktır. 

Düşük gramajlı ürünler, kedisinin daha taze mama tüketmesini isteyen sahipler tarafından da tercih edilen ürünlerdir. Aynı zamanda, farklı içeriklere sahip düşük gramajlı ürünleri tercih ederek; kedinizin diyetindeki modifikasyonu daha rahat bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

   En Çok Tercih Edilen Kedi Maması Çeşitleri Nelerdir?

   Kediler doğaları gereği et ağırlıklı beslendiğinden, kuzu etli kedi maması çeşitleri en çok tercih edilen kedi maması çeşitleri arasındadır. Kırmızı etli mamalar, kediler için gereken tüm besin değerlerine sahiptir. Özellikle gelişim aşamasındaki kediler için kırmızı etli kedi maması ürünleri tercih etmek, gelişimleri açısından doğru bir seçim olabilir. Bunun yanında, tahıllı kedi maması veya sebzeli kedi maması ürünleri de; kırmızı etli kedi mamalarından alınan proteini dengelemek için tercih edilmektedir. 

Balık etli kedi maması ürünleri de kedilerin ihtiyaç duyduğu birçok vitamini içerdiği için en çok tercih edilen kedi maması ürünleri arasındadır. Balık etli kedi maması ürünleri; özellikle hastalık, alerji vb. durumlarda kedilerin protein dengesinin sağlanması açısından veteriner hekimler tarafından da tavsiye edilmektedir. Ayrıca balıklı yavru kedi maması, gelişim aşamasında olan yavru kediler için de oldukça faydalıdır. 

Vegan kedi maması ürünleri de son zamanlarda oldukça fazla tercih edilmektedir. Kedilerin temel beslenme prensibi yüksek protein içeren et, balık, tavuk gibi ürünlere dayalı olsa da; yüksek protein ve vitamin içeren sebzeli kedi maması ürünleri de kedilerin ihtiyaç duyduğu besin değerlerini karşılamak için fazlasıyla yeterli olabilmektedir.

   Kedi Maması Fiyatları Ne Kadar?

   Uygun Petgross Online Evcil Hayvan Ürünleri Mağazası olarak; sitemizde sunduğumuz tüm ürünler, sizin ve kediniz için özenle seçilerek listelenmektedir. Sitemizde; Proplan kedi maması, Whiskas kedi maması, Enjoy kedi maması, Felicia kedi maması, ND kedi maması, Hills kedi maması ve Royal Canin kedi maması gibi sektörün önde gelen markalarının ürünlerini siz değerli kedi sahipleriyle buluşturmaktayız. 

Bu kadar önemli marka, bu kadar çeşit olunca; burada belli bir fiyat aralığı vermek mümkün olmayabilir. Fakat kedi maması fiyatlarını belirleyen çeşitli etkenler vardır. Bu etkenlerden bahsederek kedi maması fiyatları hakkında fikir edinmek mümkündür.

   Kuru kedi maması ürünleri kilogramlık paketlerde satılmaktadır. Kuru kedi maması ürünleri, yaş kedi maması ürünlerine göre daha uzun süre saklanır. Bu yüzden; kedinize uygun mamayı biliyorsanız, kedi maması 15 kg gibi ürünleri almanız konusunda bir sakınca yoktur. 1.5 kg, 2 kg, 5 kg, 10 kg, 15 kg, 20 kg kedi maması ürünlerinin fiyatları birbirinden farklıdır ve kilo arttıkça, kedi maması ürünlerinde de fiyat artışı yaşanacaktır. Kedi maması markalarına bağlı olarak da fiyat değişikliği gözlemlenebilir. Örneğin Enjoy kedi maması 15 kg ürününün fiyatı, herhangi bir kedi maması 15 kg ürününe göre farklılık gösterebilir.

   Kedi maması ürünlerinde kullanılan malzemeler de, kedi maması fiyatlarını etkileyen bir başka unsurdur. Yani kırmızı etli, sebzeli, balıklı kedi mamalarının, aynı gramajlarında fiyat farklılıkları gözlenmesi normaldir. Ayrıca yaygın olarak kullanılan malzemelerle hazırlanmamış veya diyet kedi maması ürünlerinde de yine aynı gramajlarda fiyat farklılıkları gözlenmektedir. 

Tavuklu kedi maması ürünleri yüksek besin değerlerine sahip olup, kedinizin ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılayabilecek durumdayken; daha ucuza mâl edilebildiği için fiyat olarak daha uygundur. Fiyat/performans olarak uygun olduğundan tavuklu kedi maması ürünlerini tercih etmek isteyebilirsiniz. Yavru kedi maması ürünleri; yetişkin kedi maması ürünlerinden farklı olup, özel olarak üretilir. Bu yüzden yavru kedi maması fiyatları ile yetişkin kedi maması fiyatları farklılık gösterebilir. Yavru kedi maması ürünleri daha zor bulunan, spesifik bir içeriğe sahip olduğundan; fiyatı diğer kedi maması ürünlerine göre daha yüksek olacaktır. 

Fakat kedi maması seçerken fiyattan önce dikkat edilmesi gereken daha önemli unsurlar olduğunu hatırlatmak isteriz. Kedi mamasının, kedinizin sağlık durumu ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak seçilmesi gerekir. Aynı zamanda daha prestijli ve bilindik markaların kedi maması ürünlerini tercih etmek sizin ve kediniz açısından güvende hissetmenizi sağlayacaktır.

   Fakat fiyat konusunda endişelenmenize gerek yok. Uygun Petgross Online Evcil Hayvan Ürünleri Mağazası olarak; uygun fiyatlı ve kaliteli birçok ürünü, yüksek indirim oranları ve avantajlı fiyatlarla siz değerli kullanıcılarımıza sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Siz de kedinizin sağlıklı ve mutlu yaşaması için sitemizde bulunan birbirinden kaliteli ürünleri tek tıkla satın alabilirsiniz.

Kedi Maması Sıkça Sorulan Sorular

Kedinize aldığınız 15 kg kedi maması, düzenli bir beslenme ile yaklaşık olarak 10 ila 12 ay arasında gitmesi gereklidir.

Kedi mamaların içindekilerin tamamı kedilerin beslenmeleri ve ihtiyaçlarının tamamını karşılamak için özel olarak hazırlanmıştır. Her kedi mamasında proteinler, yağlar, karbonhidratlar, vitaminleri, mineraller ve su bulunur. Bunun haricinde ise kedi mama içeriğinde aşağıda mineraller bulunmaktadır. ● Sığır eti ● Kümes hayvan etleri, ● Balık, ● Domuz eti, ● Sebzeler (Havuç, bezelye, nohut) ● Tahıllar, ● Sakatat, ● Vitamin ve mineraller

Kedilerin beslenme düzeni kedinizin ağırlığına göre değişmesi gereklidir. ● Ağırlığı 1.5 - 2 kg arasında olan kediler için günde 20-30 gr mama vermek idealdir. ● Ağırlığı 2.5 -4.5 kg arasında olan yetişkin kediler için verilecek kedi maması miktarı 30 -50 gr arasında olmalıdır. ● Ağırlığı 4.5 - 6.5 kg arasında olan kediler için ise 50-70 gr mama vermek gereklidir.

Kedi maması kedinizin türüne, cinsine ve sahip olduğu özelliklere göre alınmalıdır. Kedi mamasında en önemli kriter kedinizin yaş faktörüdür. Örnek olarak yavru kediler için yetişkin mama tercih etmeniz durumda yeterli vitamini alamadıkları için sağlıklı büyüyemeyeceklerdir.

Yaş mamalar, kedinizin yemek kabına koyduktan sonra 3-4 saat içerisinde kediniz yemeye devam etmiyorsa kaldırılmalıdır. Yemek kabından alındıktan sonra buzdolabında saklanmalı ve en geç 2 gün içerisinde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Yaş mamalar tatları ve vitamin değerleri değiştiği için buzluklarda saklanmaması gereklidir.

Kedinize verdiğiniz mama besinsel olarak dengeli ve kaliteli ise ömürlerinin sonuna kadar aynı mamada kalabilirler. Fakat bazı kedilerin karakterleri ve lezzet çeşitliliği için kediniz mamadan sıkılabilir. Bu durum herhangi bir sorun teşkil etmemektedir. Kediniz ara ara farklı mamaları tercih edebilir. Kedinizin mamasını yine de aniden değiştirmek sindirim sistemine zarar verebilir bu yüzden eski mama ile yeni mamayı belli oranlarda karıştırılarak yavaş yavaş yeni mamaya geçiş yapılması gerekmektedir.

₺267,90 KDV Dahil
₺334,99 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺219,90 KDV Dahil
₺274,99 KDV Dahil
₺1.027,90 KDV Dahil
₺1.245,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺449,90 KDV Dahil
₺525,00 KDV Dahil
%14 İndirim
%14İndirim
Ücretsiz Kargo
₺695,90 KDV Dahil
₺939,99 KDV Dahil
%26 İndirim
%26İndirim
Ücretsiz Kargo
₺695,90 KDV Dahil
₺939,99 KDV Dahil
%26 İndirim
%26İndirim
Ücretsiz Kargo
₺239,90 KDV Dahil
₺288,00 KDV Dahil
₺303,90 KDV Dahil
₺365,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺530,90 KDV Dahil
₺637,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺498,90 KDV Dahil
₺599,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺252,90 KDV Dahil
₺303,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺434,90 KDV Dahil
₺522,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺252,90 KDV Dahil
₺303,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺302,90 KDV Dahil
₺363,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺192,90 KDV Dahil
₺231,00 KDV Dahil
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
₺303,90 KDV Dahil
₺365,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺328,90 KDV Dahil
₺395,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺392,90 KDV Dahil
₺471,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺302,90 KDV Dahil
₺363,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺1.291,90 KDV Dahil
₺1.550,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺192,90 KDV Dahil
₺231,00 KDV Dahil
%16 İndirim
%16İndirim
Ücretsiz Kargo
₺1.033,90 KDV Dahil
₺1.241,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo
₺1.073,90 KDV Dahil
₺1.289,00 KDV Dahil
%17 İndirim
%17İndirim
Ücretsiz Kargo