Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Kedi maması, bir kedinin hayat kalitesini ve sağlığını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Yanlış mama seçimi, kedinizin sağlığını tehdit edecek bir durum oluşturabilir. Bu yüzden kedi maması seçimi, kedi sahiplerinin çok hassasiyetle yaklaşması gereken bir konudur. Kedi maması seçimi yapılırken; kedinin yaşı, sağlık sorunları (alerji, hastalık vs.), damak tadı, kedi mamasında kullanılan malzemeler ve hatta kısırlık durumunun kedi sahipleri tarafından göz önünde bulundurulması gerekir.

Genellikle yavru kedi maması, yetişkin kedi maması gibi mama türlerine aşina olan bazı kişilerin aklında Kısırlaştırılmış kedi maması nedir?”, “En iyi kısırlaştırılmış kedi maması markaları nelerdir? vb. bazı sorular olabilir. Kısırlaştırma işleminden sonra kedilerin bünyeleri hassaslaşır. Buna bağlı olarak da kısırlaştırılmış kediler için; bağışıklık sistemlerini de destekleyecek, farklı beslenme alışkanlıkları oluşturulması gerekir.

Hiçbir konuda endişeniz olmasın. Uygun Petgross Online Evcil Hayvan Ürünleri Mağazası olarak aklınızdaki sorulara cevap bulup, en kaliteli kısır kedi maması ürünlerini siz değerli evcil hayvan sahipleriyle buluşturuyoruz.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Nedir?

Kedi sahipleri; erkek kedilerini testis kanserinden, dişi kedilerini de yumurtalık ve meme kanserinden korumak için kısırlaştırma operasyonu yaptırmayı tercih edebilecekleri gibi; kedileri cinsel olgunluğa erişme aşamasındayken gösterdikleri agresif davranışların önüne geçmek ve daha ılımlı davranışlar göstermelerini sağlamak için de kedilerine kısırlaştırma operasyonu yaptırmayı tercih edebilirler.

Kedi kısırlaştırma operasyonu, genelde kediler cinsel olgunluğa ulaşmaya başladıklarında (6 ay ve civarında) gerçekleşir. Bu operasyondan sonra kedilerin cinsi fark etmeksizin davranışlarında değişiklik gözlenir ama bunun yanı sıra bünyeleri de hassaslaşır ve bu süreci destekleyen bir beslenme düzenine geçiş yapmaları gerekir. Örneğin; kısırlaştırma ameliyatı olduktan sonra erkek kedilerin idrar yollarındaki taş oluşma riski artar. Bunun önüne geçilmesi için özel olarak üretilen kısırlaştırılmış kedi maması 5 kg gibi ürünlerin tercih edilmesi gerekir.

Kediler, yetişkinlik dönemlerine yakın zamanda kısırlaştırma operasyonu geçirdikleri için yetişkin sayılırlar ve kısır kediler tarafından tüketilen mamalar aynı zamanda yetişkin kedilere yönelik hazırlanmış olur.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Özellikleri Nelerdir?

Marka fark etmeksizin her kısır kedi maması benzer özellikler gösterir. Bu özellikler, kısırlaştırılmış kedilerin sağlıklı yaşaması için tükettikleri mamalarda kesinlikle bulunması gereken özelliklerdir.

Kısırlaştırma operasyonundan sonra kedilerde hareket yönünden aktivite azalması ve iştah artışı görülür. Dolayısıyla öğünler ve tükettikleri mama miktarı artar. Normal yetişkin kedi maması tüketen kediler için bu durum obeziteye yol açacaktır. Bu yüzden kısırlaştırılmış kedi maması ürünlerinde yağ oranı, normal kedi maması ürünlerine göre daha düşüktür. Normal kedi mamalarında %20 oranlarında yağ bulunuyorken, kısır kedi maması ürünlerinde bu oran %10 civarındadır. Yani bu mamalar, kısırlaştırılmış kedinizin günlük besin ihtiyacına yönelik hazırlanmıştır. Böylelikle kısır kedi, kilosunu ve sağlığını korumuş olur.

Kısır kedi maması ürünlerinin bir diğer özelliği de sindirimi kolay olmasıdır. Kısırlaştırılmış kedi maması ürünleri, kedinizin idrar yollarının da ideal şekilde çalışmasını destekleyecektir. Çünkü kısırlaştırılmış kedilerde taş oluşumu riski daha fazladır ve bu mamalar taş oluşumu riskinin önüne geçmek için özel olarak formüle edilmiştir. Kısır erkek kedi canlılarında taş oluşumu riski, kısırlaştırılmış dişi kedilere göre daha fazladır. Bunun nedeni kısırlaştırılmış erkek kedilerin idrar yollarının daha dar ve kristalleşmeye daha yatkın olmasıdır. Tüm bu risklerin önüne geçmek için kısır kedi maması ürünlerinde magnezyum ve fosfor, diğer kedi mamasi ürünlerine göre daha düşük oranda bulunur.

Kisir kedi mamasi ürünleri, içeriklerindeki düşük tahıl oranı sayesinde kısır kedilerde görülen hazımsızlık ve ishal problemlerinin de önüne geçmektedir. Artık kısır kedi maması nasıl olmalı? gibi soruların cevabını bildiğinize göre biraz da kısırlaştırılmış kedi maması çeşitlerinden ve markalardan bahsedelim.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Çeşitleri Nelerdir?

Kediler, damak tatları yönünden çok seçici canlılardır. Kısırlaştırma operasyonundan sonra yeni mamaya alışmaları kolay olmayabilir. Bu yüzden ilk etapta, önceden kullandığınız mama markasının kısır kediler için özel olarak üretilen mama çeşitlerinden devam etmek daha uygun olacaktır.

Kısırlaştırılmış kedi maması ürünlerinin protein kaynakları, genellikle tavuk ve hindi gibi kanatlı hayvanlardır. Ayrıca kısır kedi mamaları düşük tahıllı ve yüksek tahıllı olmak üzere çeşitlere de ayrılmaktadır. Bütün bunların sebebi; bahsettiğimiz tavuk ve hindi gibi protein kaynaklarının diğer proteinlere göre ve düşük tahıllı mamaların yüksek tahıllı mamalara göre sindirimlerinin kolay olmasıdır. Balıklı kedi maması ürünleri genellikle kısırlaştırılmış kediler için tercih edilmez. Bunun sebebi; içerdikleri magnezyum ve fosfor oranının, kısır kedilerin sağlıkları için bir tehdit oluşturabilecek düzeyde fazla olmasıdır. Bu sayede; kısırlaştırılmış kedi maması içeriği nasıl olmalı?gibi sorularınıza da cevap bulmuş olduk.

Kısırlaştırılmış Kedi Mamasına Nasıl Geçiş Yapılır?

Kedilerin damak tatlarının çok gelişmiş olduğunu söylemiştik. Örneğin, kediniz kısırlaştırma operasyonu öncesinde tavuklu kedi mamaları yerine balıklı kedi maması ürünlerini tercih ediyor olabilir. Fakat kısırlaştırma operasyonundan sonra balıklı kedi maması ürünlerini tüketmesi sağlığı açısından zararlı olacağından geçiş süreci başlangıçta zorlayıcı olabilir. Bu durumda önerimiz; her mama değişim sürecinde olduğu gibi yaklaşık 1-2 hafta süreyle eski ve yeni mamayı bir arada vermenizdir. Bu 1-2 haftalık süreçte zamanla eski mamanın oranı azaltılarak yeni mamaya yumuşak bir geçiş yapılması sağlanır.

Ayrıca yine kedinizin kısırlaştırma operasyonundan önceki alışkanlıklarına bağlı olarak ilk etapta doğru mamayı bulmanız zor olacağından; 15 kg kedi maması ürünleri yerine daha düşük gramaja sahip, kısırlaştırılmış kedi maması 2 kg gibi ürünleri tercih etmek bu durumda daha uygun bir seçenek olacaktır. 

Yavru Kedi Kısır Maması Yerse Ne Olur?

Yavru kediler, bağışıklık sistemlerini güçlendirmek ve sağlıklı bir şekilde büyümek için yüksek miktarda yağ, protein, vitamin ve mineral tüketmeye ihtiyaç duyarlar. Ayrıca yavru kediler daha çok hareket ettiği için de yavru kedi maması ürünlerinde bu besin değerleri daha yüksek oranda bulunur. Kısırlaştırılmış kediler, diğer kedilere göre daha sakin davranışlar sergiler ve sindirim sistemleri de daha hassastır. Buna bağlı olarak kısır kedi mamaları daha düşük besin değerleri içerir.

Bir yavru kedinin kısırlaştırılmış kedi maması ürünleriyle beslenmesi durumunda ihtiyacı kadar besin değerini tüketemeyeceğinden; zamanla sağlık sorunları baş gösterecektir. Bu yüzden kedi maması; yaş, kısırlık durumu ve sağlık sorunları (alerji, hastalık vs.) göz önünde bulundurularak seçilmelidir.

Normal Kedi Kısırlaştırılmış Kedi Maması Yerse Ne Olur?

Kısır kedi maması ürünlerinde normal yetişkin kedi maması ürünlerine göre daha az besin değeri bulunur. Bunun nedeni kısırlaştırılmış kedilerin normal kedilere göre daha sakin davranışlar sergilemesi ve sindirim sistemlerinin daha hassas olmasıdır. Eğer normal kedi kısır maması yerse yeterli seviyede beslenemeyeceğinden; zamanla sağlık sorunları yaşayacaktır. Bu yüzden her kedi kendi durumuna uygun mamayla beslenmelidir.

En İyi Kısırlaştırılmış Kedi Maması Markaları Nelerdir?

Kısırlaştırılmış kedi mamaları, içerikleriyle olduğu gibi markalarına göre de çeşitlendirilebilir. Uygun Petgross Online Evcil Hayvan Ürünleri Mağazası olarak sitemizde sunduğumuz tüm markalar bilindik ve prestijli markalardır. En iyi birkaç kısır kedi maması markasından bahsetmek gerekirse:

Royal Canin Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Royal Canin kısırlaştırılmış kedi maması, özellikle kısırlaştırılmış kedilerde görülen kilo alma probleminin önüne geçmek için özel olarak formüle edilmiştir. Royal Canin kısırlaştırılmış kedi maması ürünleri hiçbir katkı maddesi veya kedinizin sağlığını tehdit edecek bir ürün içermez. Bir Royal Canin Sterilised Kısırlaştırılmış Kedi Maması 10 Kg ürününün içeriğinde, %37 oranında protein ve %12 oranında yağ bulunur. Bu miktar, kısırlaştırılmış kedinizin ihtiyacı olan besin açığını kapatmak için yeterlidir. Ayrıca içerdiği A,D ve E vitaminleri sayesinde kısır kedinizin bağışıklık sisteminin de güçlenmesini sağlar.

Proplan Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Proplan kısırlaştırılmış kedi maması, tavuklu ve balıklı ürünleriyle öne çıkmaktadır. Hiçbir Proplan kısırlaştırılmış kedi maması ürünü, içeriğinde katkı maddesi veya kedinizin sağlığını tehdit edecek bir ürün bulundurmamaktadır. Bir proplan kısır kedi maması 10 kg ürünü; içerdiği %42 oranlık yüksek protein ve %12 yağ oranı sayesinde kısırlaştırılmış kedinizin alacağı kalori oranını dengeler. Ayrıca özel formülü sayesinde idrar pH’ını belli bir oranda tutarak idrar sorunlarının da önüne geçer. İçerdiği A,C,D ve E vitaminleri sayesinde proplan kısır kedi maması, kedinizin bağışıklık sistemini koruyup sağlıklı bir şekilde gelişmesine yardımcı olur.

ND Kısırlaştırılmış Kedi Maması

ND kısırlaştırılmış kedi maması, zengin içerikli ve çok çeşitli olmasıyla öne çıkan bir kısır kedi maması markasıdır. N&D’nin açılımı Natural&Delicious olup doğal ve lezzetli anlamına gelmektedir. Buna bağlı olarak N&D kedi maması çeşitlerinde meyve ve hayvansal proteinin çokça bir arada kullanıldığını görmekteyiz. Bıldırcın etli ve narlı, tavuklu ve narlı, balkabaklı ve bıldırcın etli, kuzu etli ve yaban mersinli, hindili ve narlı, ringa balıklı ve portakallı; ND kısır kedi maması çeşitlerinden bazılarıdır. Bir Nd Pumpkin Tahılsız Bıldırcın Etli Balkabaklı ve Narli Kısırlaştırılmış Kedi Maması 1.5 Kg ürününün içeriğinde; %46 oranında protein ve %11 oranında yağ bulunur ve bu oranlar kısırlaştırılmış kedinizin besin ihtiyacını karşılamakla beraber sindirimine de kolaylık sağlayacak düzeydedir.

Hills Kısırlaştırılmış Kedi Maması

Hills kısırlaştırılmış kedi maması, kediler tarafından çokça beğenilen lezzetli ürünleriyle bilinir. Hills kısırlaştırılmış kedi maması herhangi bir koruyucu ve katkı maddesi içermez. Bir Hills Tavuklu Sterilised Kısırlaştırılmış Kedi Maması 3 Kg ürününün içeriğinde; %32 oranında ham protein ve %11 oranında ham yağ bulunur. Ayrıca Hills kısır kedi maması, %11’lik düşük yağ oranına rağmen içerdiği L-lizin sayesinde kas kütlelerinin korunmasına katkı sağlar.

Kısırlaştırılmış Kedi Maması Fiyatları Ne Kadar?

Kısırlaştırılmış kedi maması ürünleri daha az yağ oranı içermesine rağmen diğer kedi maması ürünleriyle fazla bir fiyat farklılığı gözlenmez. Sonuçta kısır kedilerin tüketebileceği en sağlıklı ürünler bunlardır. Ayrıca kısırlaştırılmış kedi maması ürünleri tıpkı diğer kedi maması ürünleri gibi kilogramlık paketlerde satılır. Kısır kedi maması ürünleri; mamanın içeriği, mamanın markası ve mama pakedinin gramajına göre değişkenlik gösterdiğinden belli bir fiyat aralığı vermek mümkün olmayabilir. Yani bir 15 kg kedi maması ürünüyle, bir 10 kg kısır kedi maması ürününün fiyatı değişkenlik gösterebilir, bu normaldir. Ya da bir proplan kısır kedi maması 10 kg ürününün fiyatıyla, bir nd kısır kedi maması 10 kg ürününün fiyatının markaların farklılığı açısından değişkenlik göstermesi normaldir.

Fakat fiyat konusunda endişelenmenize gerek yok. Uygun Petgross Online Evcil Hayvan Ürünleri Mağazası olarak; uygun fiyatlı ve kaliteli birçok ürünü, yüksek indirim oranları ve avantajlı fiyatlarla siz değerli kullanıcılarımıza sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Siz de kedinizin sağlıklı ve mutlu yaşaması için sitemizde bulunan birbirinden kaliteli ürünleri tek tıkla satın alabilirsiniz.

Kısır Kedi Maması Sıkça Sorulan Sorular

Kısırlaştırılmış kediler için özel üretilen kısır kedi mamalarının en büyük özelliği hiçbir yapay koruyucu içermemesidir. Yağ ve protein olarak zengin olan kısır kedi mamaları içerisinde A, E ve C vitaminleri de barındırmaktadır.

Evet, kısırlaştırılmış kedilere normal mama kullanmak daha uzun sürede iyileşmesine neden olacaktır. Hasta olduğunuzda daha hızlı toparlanmak için ekstra besin alıyorsanız kediler için de bu durum aynıdır. Yağ oranı fazla, magnezyum, fosfor,kalsiyum dengeleri tam ayarlanmış kedi mamaları seçilmelidir. Kediniz kendini toparlayana kadar kısırlaştırılmış kedilere özel olarak üretilen mamaları seçmeniz gerekmektedir.

Kedinizin kısırlaştırma ameliyatının ardından 6-8 saat sonra kedinize mama verebilirsiniz. Kediniz ameliyat sonrasında mamayı yemek istemeyebilir, bu normal bir durumdur. Bu süreç içerisinde kedinize ısrarcı olmamak ve zaman tanımak önemlidir.

Hayır, kediler kısırlaştırma operasyonundan sonra bir daha kızgınlık dönemine giremezler. Hem erkek hem dişi kediler için bu durum geçerlidir. Kısırlaştırma operasyonu kızgınlık dönemine çok yakın bir tarihte yapıldıysa vücutta kalan hormonlar yüzünden 1 defaya mahsus kızgınlık dönemine girebilir.

Evet, kısırlaştırılmış kedinize yaş mamayı haftada 2-3 kere verebilirsiniz. Muhakkak öğünleri içerisine yaş mamasını dahil etmeniz kedinizin sağlıklı beslenmesine katkı sağlayacaktır.

Kısırlaştırılan kediler agresiflik ve huzursuzluk göstermez, sakinleşme yaygın olarak görülür. Ayrıca kediler yaklaşık 1 yaşına geldiklerinde yetişkinlik dönemine girerler ve bu dönem onların sakinleşmelerinin beklendiği dönemdir.

₺838,90 KDV Dahil
₺1.119,90 KDV Dahil
%25 İndirim
%25İndirim
Ücretsiz Kargo
₺199,90 KDV Dahil
₺249,90 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺199,90 KDV Dahil
₺249,90 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺210,90 KDV Dahil
₺264,90 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺338,90 KDV Dahil
₺444,90 KDV Dahil
%24 İndirim
%24İndirim
Ücretsiz Kargo
₺1.169,90 KDV Dahil
₺1.580,00 KDV Dahil
%26 İndirim
%26İndirim
Ücretsiz Kargo
₺152,90 KDV Dahil
₺197,00 KDV Dahil
%22 İndirim
%22İndirim
Ücretsiz Kargo
₺152,90 KDV Dahil
₺197,00 KDV Dahil
%22 İndirim
%22İndirim
Ücretsiz Kargo
₺307,90 KDV Dahil
₺399,99 KDV Dahil
%23 İndirim
%23İndirim
Ücretsiz Kargo
₺311,90 KDV Dahil
₺404,99 KDV Dahil
%23 İndirim
%23İndirim
Ücretsiz Kargo
₺175,90 KDV Dahil
₺219,99 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺171,90 KDV Dahil
₺214,99 KDV Dahil
%20 İndirim
%20İndirim
Ücretsiz Kargo
₺213,90 KDV Dahil
₺273,00 KDV Dahil
%22 İndirim
%22İndirim
Ücretsiz Kargo
Çerez Kullanımı

Alışveriş deneyiminizi iyileştirmek ve sizlere daha iyi hizmet verebilmek için internet sitemizde yasalara uygun çerezler kullanılmaktadır. Sitemizde kalarak çerezlere izin vermiş olursunuz. Detaylı bilgi için KVKK bilgilendirme metnine buradan ulaşabilirsiniz.