Yavru Köpek Mamaları Hakkında Merak Edilenler

İnsanlar, gün geçtikçe hayvan bakımı konusunda bilinçlenmekte ve bu konuya daha fazla hassasiyet göstermektedirler. Özellikle konu yavru köpekler olunca; bilinçli ve dikkatli bir bakım süreci yönetmek son derece önemlidir. Çünkü yavru köpekler için doğru beslenmek; sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmeleri için çok önemli bir şarttır.

Tabii ki her hayvansever, beslediği köpeğin sağlıklı bir şekilde yaşamasını ister. Bunun için de doğru mama seçimi yapmak gerekir. Araştırma yapıldığında birçok farklı marka ve çeşitte yavru köpek maması ürünleriyle karşılaşılacaktır

Yavru Köpek Maması Çeşitleri Nelerdir?

Yavru köpek mamaları da diğer mama çeşitleri gibi formlarına göre kuru ve yaş olmak üzere iki çeşitte bulunur. Yavru kuru köpek maması ürünleri; kırmızı et, tavuk, balık gibi protein kaynağı ürünlerin ezilip kurutulmasıyla elde edilir. Ayrıca kuru yavru köpek maması ürünlerinde, bu protein kaynaklarının yanına çeşitli sebze ve meyve gibi ürünler eklenerek lezzet çeşitlendirmesi yapılmaktadır.

Bazı kuru köpek maması çeşitleri tahıl içeriği de barındırmaktadır. Bazıları da tahılsız, sadece protein ürünleri kullanılarak üretilir. Tahıllı köpek maması ürünleri, sindirim sistemi hassas olan köpekler için uygun bir seçenek olmayabilir. Bu yüzden köpeğinizin durumunu değerlendirerek, ona uygun içeriğe sahip olan köpek maması ürününü seçmenizde fayda var.

Yavru köpek yaş maması ürünleri ise yine taze kırmızı et, tavuk, balık gibi protein kaynağı ürünlerin konservelenmesiyle ortaya çıkmaktadır. Yavru yaş köpek maması ürünleri, yavru köpek kuru mama ürünlerine göre daha nemli bir yapıdadır ve buna bağlı olarak da daha yoğun bir tat ve kokuya sahiptir.

İki mama çeşidinin de birbirlerine göre avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır. Örneğin yaş yavru köpek maması, köpeğinizin sıvı ihtiyacının da giderilmesine yardımcı olurken; fazla tüketilmesi durumunda diş sağlığını olumsuz etkilemektedir. Yavru köpek kuru maması ürünleri de dişteki tartar oluşumunu engellemektedir. Yaş mamalar, nemli yapılarından ötürü kuru mamalara göre daha kolay sindirilir.

 Ayrıca yaş mamalar kuru mamalara göre daha az kalori içerir. Yani aynı gramaja sahip yaş ve kuru mama arasında ciddi bir kalori farkı bulunur. Bütün bu avantajlar ve dezavantajlar göz önünde bulundurularak; köpeğinizin diyetine iki mama çeşidini de eklemeyi düşünebilirsiniz.

Yavru köpek mamaları, formlarına göre iki çeşitte bulunmasının yanında içeriğine göre birçok farklı çeşitle karşımıza çıkabilir. Genelde mama çeşitliliğinde en önemli değişken protein kaynağıdır. Örneğin balıklı yavru köpek maması ürünleri magnezyum ve omega 3 bakımından daha zengin olabiliyorken tavuklu yavru köpek maması ürünleri de fiyat olarak daha uygun bir konumda bulunabiliyor. Ayrıca bazı köpekler bazı besinlere karşı alerjik reaksiyon gösterebilir veya çeşitli sağlık sorunları bulunan köpeklerin tüketmemesi gereken besinler olabilir. Bu gibi durumlarda bir veteriner hekim yardımıyla mama seçimi yapılması daha doğru olacaktır.

Farklı ırktaki köpekler farklı boyutlarda bulunduğundan, ihtiyaçları olan besin miktarında da farklılıklar görülmektedir. Bu yüzden köpek mamaları, köpeklerin ırklarına göre de çeşitlenmektedir. Köpek mamaları, genelde küçük, orta ve büyük ırk olmak üzere üç ayrı kategoriye ayrılır. Köpeğinizin besin ihtiyacını doğru bir şekilde karşılamak için onun hangi ırk kategorisinde olduğunu öğrenip ona göre mama seçimi yapmanız gerekmektedir.

Yavru Köpeklerde Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Yavru köpekler, yetişkinlik çağına gelene kadar onlar için özel olarak üretilen yavru köpek maması ürünleriyle beslenmek zorundadırlar. Yavru köpeklerin yetişkinliğe erişme süreleri, ırk türüne göre değişkenlik göstermektedir. Yaklaşık 4 kg olan çok küçük ırk yavru köpekler için bu süre doğumdan itibaren 8 ayken, 5-10 kg ağırlığındaki küçük ırk yavru köpekler için bu süre 10 aydır. 11-25 kg ağırlık aralığında bulunan orta ırk yavru köpekler için bu süre 12, 26-44 kg ağırlığındaki büyük ırk yavru köpekler için de bu süre 15 aydır. 45 kg ve üstü ağırlığa sahip dev ırk yavru köpekler için de yetişkinliğe erişme süresi 18-24 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Yavru köpekler büyüme sürecindedirler ve diğer yaştaki köpeklere göre daha çabuk değişim gösterirler. Bu süreçte de metabolizma hızlarına ve fiziksel aktivitelerine bağlı olarak; özellikle yağ ve protein ihtiyaçları diğer yaştaki köpeklere göre daha fazla olmaktadır. Bu besin ihtiyacı için de kendilerine uygun olarak üretilen yavru köpek maması ürünlerinden tüketmeleri gerekmektedir. Farklı ırklardaki köpeklerin besin ihtiyaçları da doğal olarak farklılık göstermektedir. Bu yüzden köpek mamaları, yaşlarına göre kategorilendirildikleri gibi köpeklerin ırklarına göre de kategorilendirilmektedirler.

Yavru köpekler, yetişkinlik sürecine erişene kadar fiziksel olarak çeşitli değişimlere uğrar ve bu süreçte besin ihtiyaçları değişebilmektedir. Örneğin bir aylık yavrular, anne sütünden yavaş yavaş kesilerek katı mamalara alıştırılmaya başlanabilirler. Bir aylık yavru köpekler; bağışıklık sistemlerini ve tam gelişmemiş sindirim sistemlerini destekleyecek, bağırsaklardaki yararlı bakterilerin oluşumunu hızlandıracak bir beslenmeye ihtiyaç duyarlar.

1-3 aylık yavru köpekler, düşük bağışıklık dönemi adı verilen bir döneme girerler. Bu dönemde anne sütünün bağışıklık sistemini destekleyici özelliğinin yetmediği görülmektedir. Bu yüzden 1-3 aylık yavru köpekler, E vitamini gibi bağışıklık sistemini destekleyecek besinler ile beslenmelidirler. 2-4 aylık yavru köpekler için iskelet sisteminin gelişimini destekleyecek kalsiyum ve D vitamini takviyeleri ile beslenmeleri; sağlıklı bir gelişim sürecini de beraberinde getirecektir. 4-7 aylık köpekler, yetişkin köpek ağırlığına yaklaşmaya başlarlar ve bu süreçte yüksek sindirilebilir özellikli kaliteli proteinler tüketmeye ihtiyaç duyarlar.

Köpek maması araştırılırken; “en ucuz köpek maması” şeklinde bir arama yapmak yerine, ilk olarak köpeğinizin yaşına ve ırkına uygun mamalara göz atmanız gerekmektedir. Daha sonrasında mama içeriğinde köpeğinizin bir sağlık sorununu tetikleyecek herhangi bir ürün bulunup bulunmadığına bakılmalıdır. Eğer köpeğinizin alerji vb. bir sağlık sorunu varsa veya böyle bir sorun olduğundan şüpheleniyorsanız, mama seçimini bir veteriner hekim yardımıyla yapmak daha doğru olacaktır.

En İyi Yavru Köpek Maması Markaları Nelerdir?

Yavru köpek mamaları, içerikleriyle olduğu gibi markalarına göre de çeşitlendirilebilir. Piyasadaki en prestijli ve kaliteli köpek maması ürünlerini sunan markalardan birkaçını incelemek gerekirse:

Royal Canin Yavru Köpek Maması

Royal Canin yavru köpek maması, yavru köpeklerin gelişimlerini sağlıklı olarak sürdürebilmeleri için özel olarak formüle edilmiş yavru köpek maması ürünleriyle karşımıza çıkmaktadır. Hiçbir Royal Canin yavru köpek maması ürünü, içeriğinde herhangi bir koruyucu madde veya köpeğinizin sağlığını tehlikeye atacak bir ürünü barındırmaz.

Bir Royal Canin Mini Starter Yavru Köpek Maması 3 Kg ürününün içeriğinde %30 oranında protein ve %20 oranında yağ bulunmaktadır. Bu oranlar yavru köpeğinizin besin ihtiyacını karşılamak için oldukça yeterlidir. Ayrıca Royal Canin Mini Starter Yavru Köpek Maması 3 Kg ürünü; içeriğindeki A, D3, E1, E2, E4, E5, E6 ve E8 vitaminleri sayesinde yavru köpeğinizin bağışıklık sisteminin korunup güçlenmesine yardımcı olur.

Proplan Yavru Köpek Maması

Birbirinden kaliteli köpek maması ürünleriyle sektörde kendine iyi bir yer edinmiş olan Pro Plan markası, yavru köpek maması konusunda da en çok tercih edilen köpek maması markalarından bir tanesidir. Ayrıca hiçbir proplan yavru köpek maması ürünü, içeriğinde herhangi bir katkı maddesi bulundurmamaktadır.

Bir Pro Plan Tavuklu Büyük Irk Yavru Köpek Maması 12 Kg ürününün içeriğinde, %29 oranında protein ve %15 oranında yağ bulundurmaktadır. Bu oranlar, oldukça fazla besine ihtiyacı olan bir büyük ırk yavru köpek için yeterli seviyededir. Ayrıca proplan yavru köpek maması; içeriğindeki A, C, D, E vitaminleri ve EPA-DHA sayesinde yavru köpeğinizin bağışıklık sisteminin korunup güçlenmesine yardımcı olur.

Reflex Yavru Köpek Maması

Yaklaşık 13 yıldır sektördeki varlığını sürdüren Reflex markasının köpek maması ürünleri, lezzetli mamaları ve zengin içeriği sayesinde köpekler için vazgeçilmez bir seçenek olacaktır. Ayrıca Reflex köpek maması ürünleri katkı maddesi veya kedinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyecek bir içerik barındırmaz.

Bir Reflex Kuzu Etli Yavru Köpek Maması 15 Kg ürününün içeriğinde %27 oranında protein ve %16 oranında yağ bulunmaktadır. Reflex 15 kg yavru köpek maması ürünündeki bu oranlar, yavru köpeğinizin günlük besin ihtiyacını karşılamak için yeterli seviyededir. Ayrıca refleks yavru köpek maması; içeriğindeki A, B, C, D, E vitaminleri sayesinde yavru köpeğinizin bağışıklık sisteminin korunup güçlenmesine yardımcı olur.

Orijen Yavru Köpek Maması

Birbirinden lezzetli ürünleri ile köpeklerin damaklarına taht kurmuş bir marka olan Orijen, ürünlerinde herhangi bir katkı maddesi veya köpeklerin sağlığını tehlikeye atacak bir içerik kullanmamaktadır. Bir Orijen Puppy Yavru Köpek Maması 2 Kg ürününün içeriğinde %38 oranında protein ve %20 oranında yağ bulunmaktadır. Bu da yavru köpeğinizin besin ihtiyacı için gayet yeterli bir orandır. Ayrıca orijen puppy yavru köpek maması; içeriğindeki vitaminler, EPA ve DHA sayesinde yavru köpeğinizin bağışıklık sisteminin korunup güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

N&D Yavru Köpek Maması

Piyasaya sürdüğü birçok çeşitli köpek maması ürünüyle kendisini kanıtlamış bir diğer marka olan N&D, değişik sebze ve et kombinleriyle bilinen bir markadır. Balkabaklı ve kuzu etli, kuzu etli ve yaban mersinli, balıklı ve portakallı, morina balıklı ve balkabaklı; nd yavru köpek maması çeşitlerinden bazılarıdır. Hiçbir ND yavru köpek mamasıürününde katkı maddesi veya köpeğinizin sağlığını tehlikeye atabilecek bir madde bulunmamaktadır.

Bir Nd Pumpkin Tahılsız Balkabaklı Kuzu Etli Yaban Mersinli Küçük Irk Yavru Köpek Maması 7 Kg ürününün içeriğinde %35 oranında protein ve %20 oranında yağ bulunmaktadır. Bu da yavru köpeğinizin günlük besin ihtiyacını karşılamak için yeterli bir orandır. Ayrıca nd yavru köpek maması; içeriğindeki vitaminler ve EPA-DHA yağ asitleri sayesinde yavru köpeğinizin bağışıklık sistemini güçlendirirken, glukozamin kondroitin içeriği sayesinde de yavru köpeğinizin eklem sağlığının korunup gelişmesine yardımcı olmaktadır.

Yavru Köpek Maması Fiyatları Ne Kadar?

Yavru köpek maması fiyatları; paketlerin gramajı, mamanın içeriği ve markalara göre değişkenlik gösterdiğinden, belirli bir fiyat aralığı vermek mümkün olmayabilir. Örneğin, bir yavru köpek maması 10 kg ürününün fiyatının; bir yavru köpek maması 15 kg ürününün fiyatından az olması normaldir. Ya da tavuklu yavru köpek mamasıyla kırmızı etli köpek maması fiyat olarak farklılık gösterebilir. Fiyat durumunun böyle olmasına karşılık; tavuklu yavru köpek maması ürünleri, kırmızı etli yavru köpek maması ürünleriyle çok yakın besin değerlerine sahiptir.

Her ırkın ihtiyacı olan besin miktarı farklı olduğu için farklı ırklara özel yavru köpek maması ürünleri arasında fiyat farklılığı görülmesi de normaldir. Bu farklar özellikle mamanın içeriğindeki protein ve yağ oranlarından kaynaklanmaktadır. Yani protein ve yağ oranı daha yüksek olan bir yavru köpek maması ürününün fiyatının, protein ve yağ oranı daha düşük olan bir yavru köpek maması ürününün fiyatından daha fazla olması normaldir.

Yavru Köpek Maması Sıkça Sorulan Sorular

Köpek mamalarının içerikleri yaşlara ve ırklara göre değişkenlik göstermektedir. Bu değişkenlik; mamadaki içerik miktarında yaşanabileceği gibi içeriğindeki ürün bazında da yaşanabilir. Çünkü her köpek maması ürünü belli bir kesimdeki köpek dostlarımızın ihtiyaçlarını hedef alarak üretilmektedir. Yavru köpekler de gelişim sürecinde olup, fiziksel olarak daha hareketlidirler ve metabolizmaları daha hızlıdır. Bu yüzden kendilerinden daha büyük köpeklere göre daha fazla besin tüketmeye ihtiyaç duyarlar.
Bir yavru köpek, sürekli yetişkin köpek mamasıyla beslenmesi durumunda; ihtiyacı olan besini tükettiği mamadan sağlayamayacağı için zayıflar ve gelişiminde bozukluklar görülebilir. Bu da beraberinde çeşitli sağlık sorunlarını getirmektedir. Yavru köpeğinizin sağlıklı ve doğru bir şekilde büyüyüp gelişmesini istiyorsanız; onun için özel olarak üretilen yavru köpek maması ürünlerini tercih etmeniz en doğru seçenek olacaktır.

Yavru köpeklerin yetişkinliğe erişme süreleri köpeklerin ırklarına göre değişkenlik göstermektedir. Bu süreç; çok küçük ırk için 8 ay, küçük ırk için 10 ay, orta ırk için 12 ay, büyük ırk için 15 ay ve iri ırk için 18-24 ay sürmektedir.

Yavru köpeğiniz yetişkinliğe eriştiğinde, besin ihtiyaçları da değişeceği için yetişkin köpek maması ürünleriyle beslemeye başlayabilirsiniz. Fakat iki mama arasında keskin bir geçiş yapmak yerine; eski mamayı yavaş yavaş azaltıp yeni mama ile dengeleyebilirsiniz. Bu sayede köpeğiniz yetişkin mamasına daha çabuk alışacaktır.

Köpeklerin sağlıklı bir şekilde yaşamaları için besin ihtiyaçları eksiksiz bir şekilde karşılanmalıdır. Konu yavru köpekler olunca bu durum daha fazla hassasiyet kazanmaktadır. Köpeğinizin tüketeceği mama miktarı ırkına ve kilosuna bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden yavru köpek mama tablosu şeklinde tablolar hazırlanarak, bu konuda bir kolaylık sağlanmıştır.
Bu tabloda verilen ölçülere göre; 2-3 kg ağırlığındaki bir köpek için günlük mama miktarı 50-65 gram, 4-5 kg ağırlığında olan bir köpek için günlük mama miktarı 75-100 gram, 9-10 kg ağırlığında olan bir köpek için günlük mama miktarı 130-180 gram, yaklaşık 18 kg ağırlığında olan bir köpek için günlük mama miktarı 230-305 gram, yaklaşık 27 kg ağırlığında olan bir köpek için günlük mama miktarı 305-410 gram, yaklaşık 36 kg ağırlığında olan bir köpek için günlük mama miktarı 375-510 gram ve yaklaşık 45 kg olan bir köpek için günlük mama miktarı 435-610 gram olarak belirlenmiştir.

₺744,90 KDV Dahil
₺1.034,99 KDV Dahil
%28 İndirim
%28İndirim
Ücretsiz Kargo
₺272,90 KDV Dahil
₺354,99 KDV Dahil
%23 İndirim
%23İndirim
Ücretsiz Kargo
₺322,90 KDV Dahil
₺419,99 KDV Dahil
%23 İndirim
%23İndirim
Ücretsiz Kargo
₺295,90 KDV Dahil
₺384,99 KDV Dahil
%23 İndirim
%23İndirim
Ücretsiz Kargo
₺311,90 KDV Dahil
₺404,99 KDV Dahil
%23 İndirim
%23İndirim
Ücretsiz Kargo
₺802,90 KDV Dahil
₺1.114,99 KDV Dahil
%28 İndirim
%28İndirim
Ücretsiz Kargo
₺820,90 KDV Dahil
₺1.139,99 KDV Dahil
%28 İndirim
%28İndirim
Ücretsiz Kargo